• facebook
 • rss
 • Droga dla wybranych

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 24.06.2012 20:31

  Podczas niedzielnej Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczystość otwarcia Szlaku Świętego Jakuba dla dzieci, który wytyczono po olsztyńskiej Starówce. Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Sonak.

  Wszystko zaczęło się w uroczystość św. Jakuba, w ubiegłym roku, kiedy pomyślałem, że trzeba jakoś w Olsztynie ożywić kult św. Jakuba. Chciałem przybliżyć postać tego apostoła, który przecież jest patronem miasta i konkatedry. Ale co zrobić? – mówi kapłan. Wówczas zaproponował s. Kamili Leszczyńskiej CSC, aby napisała dla dzieci książkę przedstawiającą św. Jakuba. – Początkowo miała ona zawierać jedynie historię życia św. Jakuba. Jednak w trakcie pisania doszliśmy do wniosku, że trzeba w niej ująć i historię Olsztyna. Wybrałam kilka ciekawostek z dziejów miasta. W trakcie pracy wpadłam również na pomysł, by to wydawnictwo połączyć z wytyczeniem Szlaku Jakubowego dla dzieci – mówi s. Kamila Leszczyńska CSC. Podczas Eucharystii przybyłe dzieci otrzymały książkę pt.: „Pod znakiem muszelki. Opowieść o Świętym Jakubie patronie Olsztyna”. Dzieci mogą przeczytać w niej historię życia św. Jakuba, kilka wybranych momentów z dziejów Olsztyna oraz opis wytyczonego po Starówce szlaku. Są w niej również modlitwy do patrona miasta i piosenki. – Do książki dołączony jest również paszport małego pielgrzyma. Każde dziecko może przejść szlak i zebrać cztery pieczątki. Pierwszą w Księgarni św. Pawła, drugą w olsztyńskim Zamku, trzecią w bibliotece znajdującej się w Starym Ratuszu. Ostatnią zaś w konkatedrze św. Jakuba – mówi ks. Dariusz. – Dzieci, które podczas wakacji zdobędą cztery pieczątki do paszportu, na początku roku szkolnego otrzymają od nas okolicznościowe dyplomy małego jakubowego pielgrzyma. To będzie radosna uroczystość – dodaje kapłan. Na koniec Mszy św. drugoklasista Jakub Izdebski, s. Kamila Leszczyńska CSC i ks. Dariusz Sonak przecięli symboliczną szarfę oficjalnie otwierając Szlak Świętego Jakuba dla dzieci.
  Książki wraz z paszportem można otrzymać w kościele św. Jakuba w Olsztynie (Starówka). Pielgrzymowanie całą rodziną po Szlaku św. Jakuba to dobra okazja nie tylko do poznania ciekawostek związanych z Olsztynem, ale i do pogłębienia wiary. – W końcu mieszkańcy Olsztyna powinni oddawać się pod opiekę patrona, korzystać z tego przywileju, że on ma nas chronić i nas wspomagać – dodaje ks. Dariusz Sonak.

  «« | « | 1 | » | »»
  Szlak Świetego Jakuba dla dzieci

  Szlak Świetego Jakuba dla dzieci

  GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 24.06.2012

  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół