• facebook
 • rss
 • Tramwaje wracają do Olsztyna

  Łukasz Czechyra

  dodane 21.09.2012 16:46

  Tramwaje do stolicy Warmii i Mazur dostarczy firma Solaris. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał dziś umowę z przedstawicielami firmy.

  Historia olsztyńskich tramwajów sięga początków Xxw. – wiosną 1907 roku ruszyły prace budowlane, a już 14 grudnia tego samego roku pierwszy tramwaj ruszył na trasę.

  Tym razem nie ma co liczyć na tak ekspresowe przeprowadzenie robót, a pierwsze tramwaje zobaczymy w Olsztynie w 2014 roku. – Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które od podstaw buduje linie tramwajowe – zwracał uwagę prezydent Grzymowicz. Zaznaczył też, że miasto podjęło decyzję o rozwoju transportu publicznego m.in. ze względu na rosnącą liczbę samochodów – w Olsztynie zarejestrowanych jest blisko 110tys. Pojazdów.

  Tramwaje do stolicy Warmii i Mazur ma dostarczyć firma Solaris, a Zbigniew Palanica, który w imieniu firmy podpisywał umowę powiedział, że taka decyzja to krok w kierunku metropolizacji miasta.

  Tramwajów będzie 15, wszystkie niskopodłogowe, 3-członowe, z których każdy pomieści ponad 230 osób. Zakup tramwajów jest elementem projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt projektu to ponad 412 mln złotych, z czego 120,5 mln złotych kosztować będzie zakup tramwajów.

   

  Tramwaje zaczną przewozić pasażerów w 2014 roku – blisko 50 lat po likwidacji w 1965 roku. Powodem likwidacji trakcji był wówczas fatalny stan torowisk, trakcji i taboru.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół