• facebook
 • rss
 • Fundament wszystkiego, co dobre

  Łukasz Czechyra

  dodane 08.10.2012 12:35

  Siostry zakonne z 8 diecezji północno-wschodniej Polski przyjechały na zjazd do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

  Skupienie zakonne prowadziła diecezja ełcka, potem siostry wysłuchały wykładu o fundamentalnych zasadach życia zakonnego. Centralnym punktem zjazdu była Msza św., której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup diecezji drohiczyńskiej. Zaznaczył on, że osoby konsekrowane, poprzez wiarę w Chrystusa i próbę wcielania w życie Jego zasad, podejmują drogę Matki Bożej, u stóp której się zgromadziły.

  – Swoim życiem i zaangażowaniem chcecie pokazać moc Chrystusowej łaski. Chrystus zaprasza, abyście swoim życiem, swoją postawą, niezależnie od tego, jak was oceniają ludzie na zewnątrz, żebyście dawały świadectwo wartości, znaczenia więzi z Bogiem, przyjścia na świat Chrystusa i misji, jaką prowadzi Duch Święty. Misji uświęcania każdego z nas i świata, który w naszych czasach szczególnie potrzebuje świętości – mówił bp Dydycz.

  – To, że spotykamy się z pewnego rodzaju osłabieniem powołań do zgromadzeń żeńskich i męskich to nie przypadek. To znak, że to Zło nie potrafi sobie w inny sposób poradzić, dlatego uderza w struktury zakonne, we wspólnoty, osłabiając ducha, osłabiając zapał. Przed nami szczególne zadanie i misja, byśmy, nie lękając się, zabiegali o to, by ludzie mogli poznać na nowo wartość i znaczenie każdego powołania – powiedział biskup diecezji drohiczyńskiej.

  Zwrócił też uwagę na media, które – jego zdaniem – zamiast zajmować się fałszowaniem historii zakonów i rzekomymi nadużyciami przy odzyskiwaniu majątków zagrabionych przez władze komunistyczne, powinny raczej dbać o to, by odbudować życie zakonne, które jest wielkim darem i bogactwem naszej ojczyzny. – Trzeba dopomóc, by siostry odzyskały zwyczajne, ludzkie możliwości pełnienia swojej misji – apelował bp Dydycz.

  Nawiązując do zbliżającego się Roku Wiary, hierarcha powiedział, że wiara jest łaską, szczególnym darem i fundamentem wszystkiego, co jest dobre w świecie. – Wiara dopomaga w kształtowaniu osobowości ludzkiej, w rozwoju naszych postaw, zachowań, charakterów i uświadamianiu sobie godności człowieka. Wszystkiego, co składa się na to, byśmy mogli w spokoju oczekiwać na spotkanie z Chrystusem – powiedział bp Dydycz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół