• facebook
 • rss
 • Kaganek naszej wiary

  Łukasz Czechyra

  dodane 11.10.2012 18:14

  Benedykt XVI zainaugurował dziś Rok Wiary. Święta Warmia również przypomina sobie, czym jest wiara.

  Podczas konferencji w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie ks. inf. Jan Górny podkreślał, że w Roku Wiary za punkt odniesienia powinniśmy przyjąć dwa ważne dokumenty, jakimi są postanowienia rozpoczętego równo 50 lat temu Soboru Watykańskiego Drugiego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wydania Katechizmu. Kapłan podkreślił, że są one kluczem do zrozumienia naszej wiary.

  Właśnie te dwa dokumenty zostaną uroczyście wniesione podczas Eucharystii rozpoczynającej Rok Wiary na Warmii. Uroczysta Msza św. której przewodniczył będzie metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba odbędzie się w sobotę, 13 października o godz. 12 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Abp Ziemba przekaże wówczas przedstawicielom każdej parafii lampkę oliwną – jako symbol wiary pierwszych chrześcijan.

  Ks. Górny podkreślił, że Rok Wiary to czas refleksji nad naszą wiarą, powrotem do fundamentów – stąd m.in. przypomnienie postanowień Soboru Watykańskiego Drugiego, które powinny dotrzeć do wiernych poprzez sympozja czy panele dyskusyjne.

  W Rok Wiary wpisuje się poniekąd peregrynacja Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i rekolekcje ewangelizacyjne, które w listopadzie zaczną się w naszej archidiecezji.

  O nich na konferencji mówił ks. dr Tomasz Pocałujko. – Całość planujemy na 2,5 roku. Do każdej parafii przyjedzie ekipa ewangelizacyjna czyli ksiądz i grupa świeckich. Będą to 3 dni rekolekcji, w których będziemy sobie przypominać podstawowe prawdy wiary,a czwartego dnia będzie peregrynacja obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Jej zawierzymy owoce rekolekcji – tłumaczył ks. Pocałujko.

  Rekolekcje skierowane są przede wszystkim do osób ochrzczonych, które odeszły od Boga lub przeżywają swoją wiarę powierzchownie. W ewangelizację zaangażowani będą członkowie Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętem, Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz Ruchu Światło-Życie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół