• facebook
 • rss
 • Powrót do początków chrześcijaństwa

  Łukasz Czechyra

  dodane 14.10.2012 15:15

  W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie archidiecezja warmińska zainaugurowała Rok Wiary.

  W uroczystej Mszy św. uczestniczyli kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy. Podczas procesji wejścia wniesiono Ewangeliarz, dokumenty Soboru Watykańskiego II, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz księgę chrztów parafii katedralnej, pochodzącą z roku 1891 roku (jako znak wdzięczności za wiarę naszych przodków).

  W homilii metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba zwracał przede wszystkim uwagę na fakt, że Rok Wiary to poszukiwanie i odnajdywanie wiary w samym sobie.

  – To dla nas wszystkich wielki rachunek sumienia, najczęściej bowiem o słabą wiarę oskarżamy innych i otaczający nas świat. Tymczasem najpierw należy dać jawne i czytelne świadectwo swojej wiary. Wierzyć to rzeźbić w sobie dzień po dniu obraz i podobieństwo Boga – tłumaczył abp Ziemba.

  Metropolita warmiński mówił również, że mamy wokół siebie wiele znaków wiary – to kościoły, kapliczki, sztuka, wierni, krzyże w mieszkaniach czy szkołach. – Za te znaki wypracowane przez pokolenia dziękujemy Bogu. Musimy jednak pamiętać, że mamy ich strzec, a i sami mamy zostawić następnym pokoleniom nie mniej wyraźne znaki naszej wiary.

  Po homilii wszyscy zgromadzeni w świątyni uroczyście odśpiewali wyznanie wiary, a na koniec Eucharystii abp Ziemba, bp Jezierski oraz bp Wojtkowski przekazali przedstawicielom wszystkich parafii lampkę oliwną na uroczyste otwarcie Roku Wiary w każdym kościele parafialnym. Przy wyjściu ze świątyni każdy otrzymał również obrazek z Chrystusem Pantokratorem z sycylijskiej katedry w Cefalu (oficjalna ikona Roku Wiary) z tekstem Credo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół