• facebook
 • rss
 • O Polakach spod znaku Rodła

  lucy

  dodane 10.11.2012 14:48

  W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 90. rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech oraz 92. rocznicą utworzenia ZP w Prusach Wschodnich oraz konsulatu RP w Olsztynie.

  Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich zorganizowały z tej okazji sympozjum w Urzędzie Wojewódzkim. Gości powitał wicewojewoda Jan Maścianica, a referaty wygłosili dr Jan Chłosta oraz prof. Stanisław Achremczyk.

  Związek Polaków w Niemczech to organizacja polonijna, która działa od 1922 roku. Celem organizacji jest reprezentacja prawna Polaków, obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i polskich stowarzyszeń wobec władz niemieckich.

  Głównym zadaniem związku jest zdobycie dla ludności polskiej pełnych praw mniejszości narodowej i obrona jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Znakiem związku jest Rodło – przedstawia on bieg rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem. Warto też zwrócić uwagę na „5 prawd Polaka”, którym hołdują członkowie związku. Najważniejsza jest prawda 5., która głosi: „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle”.

  Prelegenci przypominali działaczy polskich z Warmii i Mazur, którzy odegrali znaczącą rolę w działalności związku. Niektórzy, jak choćby Seweryn Pieniężny junior, przypłacili to życiem.

  Uroczystość w Sali Urzędu Wojewódzkiego zakończyła się koncertem chóru „Moderato” pod kierunkiem Włodzimierza Jarmołowicza, a następnie przedstawiciele związku złożyli wiązanki kwiatów pod Kolumną Orła Białego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół