• facebook
 • rss
 • Nie tylko ładne okładki

  Łukasz Czechyra

  dodane 15.11.2012 13:00

  W kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej zaprezentowano księgę z dokumentami I (XIV) Synodu Archidiecezji Warmińskiej.

  Zaprezentowana księga nosi tytuł: I (XIV) Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012). Misja Kościoła Warmińskiego w dziele Nowej Ewangelizacji. Liczy 528 stron, w tym 16 stron serwisu zdjęciowego.

  W publikacji znalazło się słowo wstępne metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby, statuty synodalne podzielone na 16 rozdziałów, a także dokumentacja synodu oraz aneksy i wzory dokumentów używanych na co dzień w pracy duszpasterskiej parafii i innych instytucji kościelnych.

  Na początku konferencji , podczas której zaprezentowano księgę, ks. prof. Władysław Nowak przedstawił cele i założenia pastoralno-prawne synodu. Zaznaczył również, że statuty synodalne przygotowywane były pod kątem nowej ewangelizacji, o której an synodzie biskupów mówił papież Benedykt XVI. – Synod był wielkim świętem Kościoła warmińskiego. Uczyliśmy się Kościoła, uczyliśmy się też synodu. Synod to bowiem nie tylko zagadnienia prawne i administracyjne. Ważna jest też kwestia pastoralna, synod jest bowiem inspiracją do modlitwy – mówił ks. Nowak.

  – Zwołanie synodu podyktowane było zmianami ustrojowymi, terytorialnymi. Ludzie tutaj pochodzą z różnych stron Polski, przynieśli ze sobą inną kulturę i zwyczaje. Żeby nie bazować ciągle na tymczasowości trzeba było to wszystko uporządkować – tłumaczył abp Wojciech Ziemba. – Synod nie jest tylko po to, żeby na półkach ustawiać nowe książki, które mają ładnie wyglądać, ale ma też przed sobą pewien cel. Dlatego wydana księga to nie tylko opis stanu, ale również propozycje co należy czynić – powiedział metropolita warmiński.

   

  Więcej o prezentacji statutów synodalnych w numerze 47. „Posłańca Warmińskiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół