• facebook
 • rss
 • Komunikat bp. Jezierskiego

  lucy/kuria

  dodane 19.11.2012 20:12

  Komunikat bp. Jacka Jezierskiego, wikariusza generalnego archidiecezji warmińskiej dot. otwarcia kaplicy Bractwa św. Piusa X w Olsztynie.

  W związku z otwarciem w Olsztynie kaplicy Bractwa św. Piusa X, wikariusz generalny archidiecezji warmińskiej przypomina, że Bractwo zerwało więzi ze Stolicą Apostolską jeszcze za czasów, gdy papieżem był bł. Jan Paweł II. Bp Jacek Jezierski prosi o ostrożność i modlitwę w intencji przezwyciężenia sporów, jakie dzielą chrześcijan.

  Pełna treść komunikatu bp. Jacka Jezierskiego:

  W Olsztynie otwiera kaplicę Bractwo św. Piusa X, które proponuje Mszę św. w języku łacińskim i XVI – wieczny sposób jej odprawiania ( tzw. ryt trydencki).

  Bractwo zerwało więź jedności ze Stolicą Apostolską za czasów, gdy Kościołem kierował papież Jan Paweł II. Przestało bowiem respektować autorytet papieża i przepisy Kościoła. Chodziło między innymi, o niezgodne z prawem kościelnym udzielanie święceń biskupich. Decyzja w tej sprawie jest w wyłącznej kompetencji Biskupa Rzymu.

  Papież Benedykt XVI prowadzi cierpliwie dialog z Bractwem, aby przezwyciężyć rozłam, który zaistniał w Kościele. Warunkiem jest jednak przyjęcie przez członków Bractwa nauczania Soboru Watykańskiego II w kwestiach najbardziej istotnych, a także respektowanie władzy zwierzchniej papieża.

  Wobec „dzikiej” aktywności Bractwa św. Piusa X, również w Olsztynie, informujemy o jego sytuacji w Kościele i prosimy o modlitwę, aby udało się odbudować jedność i przezwyciężyć podział.

   

  Bp Jacek Jezierski

  wikariusz generalny

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół