• facebook
 • rss
 • Perła z Braniewa

  Łukasz Czechyra

  dodane 21.01.2013 12:24

  Katarzynki z Braniewa świętują 400. rocznicę śmierci swojej założycielki, bł. Reginy Protmann.

  Bł. Regina Protmann urodziła się w 1552 roku w Braniewie. Jako 19-latka miała, po ludzku patrząc, wszystko – urodę, bogactwo, dobrą sytuację polityczną (jej rodzice zasiadali w radzie miejskiej), była tzw. „dobrą partią”. Odrzuciła jednak wszystkich adoratorów z ich propozycjami i zakochała się w Jezusie. Dała początek Zgromadzeniu Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy – to właśnie katarzynki jako pierwsze zakonnice wyszły do ludzi biednym, opuszczonych i potrzebujących z czynną pomocą. Regina zmarła 18 stycznia 1613 roku, beatyfikował ją Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku, a od 2000 roku jest patronką Braniewa.

  Siostry Katarzynki zaprosiły mieszkańców Braniewa do wspólnego świętowania – już 17 stycznia na modlitwie czuwała młodzież, kolejnego dnia w kościele pw. św. Katarzyny Mszę św. odprawił proboszcz ks. Leszek Galica, a swoje umiejętności zaprezentowali laureaci szkolnych konkursów piosenki o bł. Reginie.

  Podczas niedzielnej Eucharystii siostry katarzynki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny o życiu Matki Reginy. Szczególną uwagę zwracały na fakt, że świętość nie jest zastrzeżona i każdy może ją osiągnąć. Wystarczy tylko, tak jak przed 400. laty zrobiła to bł. Regina Protmann, dokonać odpowiedniego wyboru. To również Dzień świętowania z chorymi, samotnymi i potrzebującymi, przygotowany we współpracy z parafialną Caritas. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię ks. kan. Jan Sztygiel, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Mówił on, że bł. Regina to perła i diament Braniewa, a jej życie jest doskonałym wzorem dla nas wszystkich. Zwracał też uwagę, że pomoc biednym i potrzebującym jest nie tylko bezinteresowna, ale czasami też bardzo trudna, nie tylko ze względu na przeszkody materialne. – Pracuję w Caritasie już 10 lat. Codziennie przychodzą do mnie na zupę Ci sami ludzie. Potem, kiedy podczas kolędy pukam do drzwi oni mówią, że Księdza do swojego domu nie przyjmują. A następnego dnia znowu przychodzą po zupę, jak gdyby nigdy nic. To właśnie jest ta pomoc, bezinteresowna, dla ludzi i dla Boga – mówił ks. Sztygiel.

   

  Główne uroczystości jubileuszowego roku sióstr katarzynek odbędą się w maju w Olsztynie oraz Braniewie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół