• facebook
 • rss
 • Chrystus różnych kultur

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 30.01.2013 16:00

  W Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie ojcowie werbiści utworzyli tymczasową ekspozycję „Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi… w różnych kulturach”.

  Na wystawie można obejrzeć eksponaty przywiezione z różnych zakątków świata i charakterystyczne dla różnych kultur Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wszystkie muzealia nawiązują do tematyki Bożego Narodzenia. Są to figurki wykonane jasnego i ciemnego drewna, płaskorzeźby ukazujące betlejemską szopkę, obrazy, wycinanki i świąteczne kartki. – Na szczególną uwagę zasługuje szopka z Ghany, której postaci wykonano z gałganków. Niezwykle urocza jest pochodząca z Madagaskaru szopka wykonana w łupinie orzecha kokosowego. Warto również przyjrzeć się rzeźbom wykonanym przez artystów z Republiki Południowej Afryki – mówi przewodniczka Krystyna Porzuc.

  Azjatyckie Boże Narodzenie ukazane zostało głównie na obrazach malowanych na papierze, tkaninach oraz liściach figowca pipal. Są również wycinanki i wyszywane obrazy. Figurki z ceramiki, kamionki i gliny wchodzą w skład szopek pochodzących z Boliwii. Fantazja boliwijskich artystów przejawia się również w wykorzystaniu przy szopkach kielichów kwiatowych, kubeczków, czapek i tykw. – W gablotach przedstawiających kontynent południowoamerykański mamy jeszcze ikonę na skórze przywiezioną z Ekwadoru oraz płaskorzeźbę-tryptyk z Paragwaju, którą wykonano z pnia drzewa – mówi pani Krystyna.

  Warto odwiedzić muzeum w Pieniężnie, by przekonać się, że w każdej z kultur ważną rolę odgrywa Boże Narodzenie, i by zobaczyć, że Święta Rodzina wygląda tak jak rodziny wielu światów – Afryki, Azji i Ameryki. Wystawę można oglądać do 25 lutego br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół