• facebook
 • rss
 • Wesoła katecheza

  Łukasz Czechyra

  dodane 13.02.2013 10:28

  W Szkole Podstawowej nr 1 w Ornecie odbyły się warsztaty metodyczne dla katechetów i nauczycieli.

  Zajęcia pod nazwą „Nowe podręczniki wydawnictwa WAM oraz plastyczne pomoce dydaktyczne zgodne ze znowelizowanymi dokumentami katechetycznymi” zostały zorganizowane przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej, Wydawnictwo WAM oraz Urząd Miasta i parafię św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Wzięło w nich udział 20 osób.
  – Dowiedziałem się, że w Bartoszycach były podobne warsztaty i chciałem tutaj zrobić podobne, żeby nauczyciele nie musieli daleko jeździć. Takie warsztaty są konieczne, bo katecheza nie może być martwa, a pomoce tu stworzone bardzo mocno ożywiają przekazywaną treść – mówi ks. kan. Krzysztof Józefczyk, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.

  Zajęcia prowadziła Longina Cywińska, dla której były to już 101. warsztaty. Najpierw przedstawiła podręczniki Wydawnictwa WAM i wyjaśniła, jak z nimi pracować. Następnie uczestnicy, z pomocą wzorów i szablonów, przystąpili do wykonywania własnych pomocy dydaktycznych.

  – Chodzi o wykonanie pomocy, które pomogą dzieciom zrozumieć prawdy wiary, wyjaśnić te symbole, które często nic im nie mówią. Do tego zaktywizowanie dzieci, skupienie ich uwagi i koncentracji. Wtedy katecheza jest radosna i wesoła, a dzieci aktywnie w niej uczestniczą – mówi pani Longina. Sama pomocy dydaktycznych ma około 160, na warsztatach każdy nauczyciel wykonał 5. – Obecnie panuje tendencja, że dziecko musi zobaczyć i doświadczyć, wtedy naprawdę to przeżywa. Staje się to bliższe i jasne w odbiorze. Te plansze można wykorzystać od podstawówki do ogólniaka – treści Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego są takie same w każdym wieku – tłumaczy prowadząca warsztaty.

  W najbliższym czasie w Ornecie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące wykorzystania gier planszowych w katechezie, a może jeszcze w tym roku kolejne warsztaty prowadzone przez Longinę Cywińską.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół