• facebook
 • rss
 • Cześć ich pamięci!

  lucy

  dodane 13.04.2013 09:22

  „Katyń... ocalić od zapomnienia” – uroczystość w olsztyńskim ratuszu.

  Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie zorganizowały w miejskim ratuszu uroczystość „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Podczas spotkania swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 37, które zatańczyły poloneza. Po nich z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wicewojewoda Jan Maścianica oraz dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. We wszystkich przemówieniach pojawiały się słowa o konieczności wspominania i rozpowszechniania, szczególnie wśród młodzieży, historii Polski, także tej tragicznej – ona bowiem również ukształtowała kształt naszego państwa.

  Mirosława Aleksandrowicz, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Olsztynie, wspomniała także o prowadzonej zbiórce pieniędzy na obelisk smoleński, który ma stanąć na cmentarzu komunalnym. Zaznaczyła, że w katastrofie smoleńskiej zginęło wiele osób związanych z Rodziną Katyńska – choćby o. Józef Joniec – którym należy się upamiętnienie w postaci pomnika.

  Uroczystość w ratuszu połączona była z rozstrzygnięciem konkursu „Epitafium… dla Oficera, któremu posadziliśmy Dąb Pamięci”. Po zakończeniu spotkania delegacja uczestników udała się na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej, by pod Pomnikiem Katyńskim złożyć kosz kwiatów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół