• facebook
 • rss
 • Szansa, której zmarnować nie wolno

  Łukasz Czechyra

  dodane 04.05.2013 10:44

  3 maja w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie bp Jacek Jezierski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny.

  Uroczysta Eucharystia była początkiem wojewódzkich obchodów święta 3 Maja. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe oraz kompanie reprezentacyjne wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej i służby więziennej. W homilii bp Jacek Jezierski przypomniał wydarzenia historyczne poprzedzające uchwalenie Konstytucji 3 maja, jej założenia oraz walkę w obronie konstytucji, zaznaczając, że konieczne reformy oraz próba naprawienia państwa przyszły zbyt późno. – Cena, którą trzeba było zapłacić za błędy i nieprawości popełnione w XVII i XVIII stuleciu, była ogromna. Lekcja historii jest pod tym względem bardzo bolesna – mówił bp Jezierski.

  – Czy próba odnowy i umocnienia państwa, których przejawem była ustawa rządowa z 3 maja 1791 roku może nas czegoś nauczyć? Konstytucja 3 Maja jest dziś manifestem z przeszłości wzywającym do angażowania się w życie publiczne i budowanie dobra wspólnego, jakim jest państwo, społeczeństwo, naród, jego kultura, życie gospodarcze i nauka – zaznaczył bp Jacek.

  – Dobro wspólne wymaga konsensu, zgody w sprawach istotnych. Wymaga również zdrowych kompromisów w sprawach, w których nie udaje się do końca porozumieć. Dobro narodu i życia publicznego wymaga szacunku dla przeciwników politycznych, rezygnacji z walki i wyniszczania drugich. Dobro wspólne wymaga bezinteresowności – apelował biskup. – Pan Bóg daje nam na nowo czas i możliwości, by modernizować i umocnić naszą ojczyznę i wolne państwo. Jest to historyczna szansa oraz okazja, której po raz kolejny nie wolno zmarnować.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół