• facebook
 • rss
 • Najlepsi w czymkolwiek

  Łukasz Czechyra

  dodane 13.06.2013 17:56

  Olsztyn został ogólnopolskim liderem. I to w architekturze! Stolica Warmii i Mazur otrzymała kilka prestiżowych wyróżnień.

  Niestety, wyróżnienia te nie świadczą dobrze o Olsztynie, gdyż chodzi tu o tytuły Makabryła oraz Miastoszpeciciel. W Makbryle wyprzedził nas jeszcze Radom, ale już w tym drugim wyróżnieniu Olsztyn nie miał sobie równych.

  Makabryła to konkurs na budynek, pomnik lub inną budowlę, które wyjątkowo nie pasują do otoczenia. Drugie miejsce w tym swoistym plebiscycie szpetoty zajęła kamienica przy ul. Nowowiejskiego, która - zdaje się - wzorowana była na budynkach projektowanych przez Antonia Gaudiego, sławnego katalońskiego budowniczego. Niestety, delikatnie nie wyszło, a internauci złośliwie skomentowali podobieństwo: „Jaki kraj, taki Gaudi”.

  Miastoszpeciciel nawiązuje z kolei do miejsca, a raczej nośnika reklamowego, który niszczy krajobraz i przestrzeń miejską. W internetowym głosowaniu z ponaddwukrotną przewagą głosów nad drugim miejscem wygrał olsztyński "okrąglak". W uzasadnieniu możemy przeczytać: "Nagrodę przyznano za »kumulację wszystkich możliwych problemów związanych z obecnością reklam w mieście, na które składają się choćby agresywność przekazu, drastyczne ingerowanie w przestrzeń publiczną, zatracanie bryły budynku oraz obojętność władz na wizualny chaos. Olsztyński Miastoszpecieciel razi tym bardziej, że znajduje się w centralnym punkcie miasta, tuż obok ratusza«".

  Za komentarz niech wystarczy to zestawienie tego samego budynku:

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół