• facebook
 • rss
 • Caritas dla dzieci

  ks. Piotr Sroga

  dodane 12.07.2013 16:06

  Wszystkie turnusy są wypełnione. W sezonie letnim we Fromborku pojawia się 175 dzieci. Może nie jest to liczba zbyt duża, ale takie są obecnie możliwości.

  Każdego lata w budynkach administrowanych przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku wypoczywa 175 dzieci z ubogich rodzin. Pierwszy turnus zajmowany jest przez dzieci z Litwy, potem przyjeżdżają najmłodsi z Warmii i Mazur. Akcja wakacyjna trwa od 2005 roku i rozpoczął ją ówczesny dyrektor Caritas, ks. Roman Lompa. Proboszczowie poszczególnych parafii zgłaszają zapotrzebowanie na konkretną liczę miejsc i otrzymują ofertę terminu według ogólnego grafiku. Turnus trwa 10 dni. W każdej kolonii uczestniczy 35 dzieci.

  Oprócz zabawy, konkursów i wycieczek uczestnicy biorą udział codziennie we Mszy św. W ramach pobytu organizowana jest wycieczka do Pieniężna i Braniewa. Jeśli są pieniądze, także do Trójmiasta. Wypoczynek dzieci jest darmowy, dlatego też głównym warunkiem przyjęcia jest zła sytuacja finansowa rodziny. – Sytuacja finansowa poszczególnych rodzin powinna być głównym kryterium przyjmowania. O tym decydują parafie i różnie z tym jest. Nie mamy wpływu, jakie dzieci nam przysyłają. Mówimy o tym na spotkaniach organizacyjnych. Proboszczowie otrzymują także odpowiednią informację. Pobyt dzieci jest bezpłatny. Organizator, czyli parafia, zapewnia jedynie transport. Ma obowiązek o określonej porze przywieźć dzieci i je później odebrać – mówi ks. Jan Sztygiel, wicedyrektor Caritas na Warmii.

  W przedsięwzięciu pomaga Olsztyńskie Kuratorium Oświaty. W tym roku dopłaca do każdego noclegu 10 zł. W zeszłym roku Caritas otrzymała dotacje do posiłków.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół