• facebook
 • rss
 • Bitwa w deszczu

  ks. Piotr Sroga

  dodane 14.07.2013 00:38

  Wszyscy z trwogą patrzyli na niebo i myślami odpędzali deszcz. Niestety, były chwile, gdy nie chciał odejść. Na szczęście, podczas głównego starcia bitewnego odpuścił.

  W ramach Dni Grunwaldu, które rozpoczęły się przed kilkoma dniami turniejami rycerskimi, w sobotę 13 lipca odbyła się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Na bitewne pole zjechało się w tym roku nieco mniej widzów, ale i tak wzgórek przylegający do naturalnej sceny był wypełniony po brzegi.

  Na rozpoczęcie przedstawiciele władzy odpalili niewielkie działka, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia przedstawienia. W rolę kronikarza Jana Długosza wcielił się olsztyński aktor Cezary Ilczyna, wprowadzając zgromadzonych w atmosferę roku 1410. Krótkie przedstawienie historii konfliktu zakończyło się zaprezentowaniem szyków bojowych poszczególnych formacji wojsk średniowiecznych.

  Nad widownią gromadziły się nieustannie chmury i wracał zacinający deszcz, co zmieniło scenerię bitwy z roku 1410, gdyż wtedy, jak pisze Długosz, świeciło słońce. Nagle pojawił się orszak króla Władysława Jagiełły, który z rozstawionego na górze obozu zerkał na pole bitwy. W inscenizacji pokazali się wszyscy główni bohaterowie: sam wielki mistrz Ulrich von Jungingen, król Jagiełło, książę Witold, zastępy krzyżaków i zjednoczone wojska polsko-litewskie. Oczywiście, krzyżacy przegrali, mistrz zginął, a sprzymierzone armie słowiańskie wiwatowały na cześć zwycięstwa.

  Na Polach Grunwaldu zgromadziło się około1200 rycerzy z różnych polskich i zagranicznych bractw. Byli przedstawiciele na przykład Białorusi, Litwy, Belgii. Rycerze od kilku dni obozowali w zbudowanych za wzór średniowieczny obozach. Walki były wcześniej ćwiczone i koordynowane. W realizacji pomagał także zespół pirotechników.

  Publiczność, po emocjach związanych z bitwą, mogła skorzystać z turystyczno-rozrywkowej oferty. Były karuzela, kramy z akcesoriami średniowiecznymi i coś do zjedzenia. Dni Grunwaldu są inicjatywą z bogatą ofertą. Od środy odbyły się: Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego, Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej "Grundial 2013", III Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych, Turniej Łuczniczy, koncerty muzyki dawnej i wiele innych. Celebrowano także w obozie wielkiego mistrza Mszę św. w oprawie średniowiecznej.

  Ciekawie zapowiada się także niedziela – 14 lipca. Oto program:

  9.30–14.30 – Spotkanie z autorami haftowanej wersji Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki (namiot przed muzeum)

  od 10.00 – „Grunwald w 3D” – pokaz filmów (namiot przed muzeum)

  10.00 – Msza św. według formularza z niedzieli, Msza św. trydencka  w oprawie średniowiecznej

  12.00 – Konny Pokaz Rycerski

  13.00–14.30 – gry, zabawy, konkursy z nagrodami dla dzieci połączone z występami zespołów artystycznych

  «« | « | 1 | » | »»
  Grunwald 2013

  Grunwald 2013

  WIARA.PL DODANE 14.07.2013 AKTUALIZACJA 14.07.2013

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół