• facebook
 • rss
 • Ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam

  lucy

  dodane 16.08.2013 19:01

  W katedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku odbyła się uroczysta Msza św., podczas której świętowaliśmy 770. rocznicę ustanowienia diecezji warmińskiej.

  Metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, zapraszając wiernych na wspólne świętowanie, pisał: „Nie można zrozumieć historii naszego regionu, nie uwzględniając wielowiekowej tradycji Kościoła warmińskiego, jego działalności religijnej i społecznej. Nie można nie zauważyć na warmińskiej ziemi sakralnych obiektów należących do dziedzictwa kultury narodowej. Nie można wreszcie lekceważyć sanktuariów i kościołów, w których wierni nieustannie świadczą o swojej wierze, nadziei i miłości wobec Boga i Matki Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela, oraz o swojej więzi z Ojczyzną”.

  Rzeczywiście, historia naszego regionu to jednocześnie historia Kościoła warmińskiego. Diecezja została założona 29 lipca 1243 roku jako jedna z czterech diecezji pruskich. Na jej obszarze wydzielono terytorium stanowiące uposażenie biskupa i kapituły katedralnej, które zaczęto nazywać dominium warmińskim lub Warmią. Anzelm, pierwszy biskup warmiński, wybrał ziemie położone w środku diecezji, zamieszkane przez plemiona Warmów, Natangów i Galindów.

  Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP, która była jednocześnie Msza św. dziękczynną, przewodniczył wielki mistrz zakonu krzyżackiego bp Bruno Platter, a w koncelebrze znaleźli się również metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, bp Jacek Jezierski, bp Julian Wojtkowski, bp Jan Styrna z Elbląga oraz bp Jerzy Mazur z Ełku. Homilię wygłosił bp Jacek Jezierski, który przypomniał pokrótce historię diecezji i zaznaczył, że również i teraz Kościół warmiński ma przed sobą ważne zadania. – Dzisiaj Kościół katolicki na dawnych ziemiach pruskich stoi przed nowymi wyzwaniami. Żyjemy przecież w nowej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Poza tym nawet w rodzinach chrześcijańskich dzieci nie rodzą się chrześcijanami. Wydarzeniu chrztu św. musi towarzyszyć delikatny i długi proces wychowania oraz integracji ze wspólnotą wiary – mówił bp Jacek.

  Na zakończenie Mszy św. abp Ziemba dokonał aktu zawierzenia archidiecezji opiece Maryi, a bp Platter pobłogosławił przyniesione przez ludzi kwiaty oraz zioła. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy „770 lat diecezji warmińskie”, która została przygotowana wspólnie przez Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

   

  Treść aktu zawierzenia archidiecezji warmińskiej opiece NMP:

  Matko, wspomóż naszą wiarę, otwórz nas na słuchanie słowa, byśmy rozpoznali głos Boga i Jego wezwanie. Obudź w nas pragnienie, by iść za Nim, wychodząc z naszej ziemi i przyjmując Jego obietnice. Pomóż nam, abyśmy pozwolili dotknąć Mu się przez Jego miłość, byśmy mogli dotknąć Go wiarą. Pomóż nam w pełni zawierzyć, wierzyć w Jego miłość, zwłaszcza w chwilach zgryzoty i krzyża, gdy nasza wiara wezwana jest do dojrzewania. Zasiewaj w naszej wierze radość Zmartwychwstałego. Przypominaj nam, że ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam. Naucz nas patrzeć oczami Jezusa, aby On był światłem na naszej drodze. Niech to światło wiary wzrasta w nas coraz bardziej, aż nadejdzie ten dzień bez zmierzchu, w którym jest sam Chrystus, Twój Syn, nasz Pan.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół