• facebook
 • rss
 • Katecheza to nie jest zwykły przedmiot

  lc

  dodane 22.08.2013 11:23

  W Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym w Gietrzwałdzie odbywają się rekolekcje wakacyjne dla katechetów.

  Rekolekcje wakacyjne dla katechetów organizuje Wydział Nauki Katolickiej. Pierwsza ich tura odbyła się już w czerwcu w Gietrzwałdzie, a po obecnych na katechetów czeka jeszcze pod koniec sierpnia Kętrzyn. Rekolekcje prowadzi ks. dr. Karol Jasiński, adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w Katedrze Filozofii i Antropologii.

  Tym razem temat corocznych rekolekcji, w których ogółem weźmie udział 500 katechetów z terenu archidiecezji warmińskiej, odnosi się do kończącego się Roku Wiary. – Motywem przewodnim jest właśnie wiara, która przedstawiana jest w różnych jej aspektach – wiara jako osobowa relacja z Jezusem, wiara jako moja obecność w Kościele, wiara jako odczytywanie i realizowanie woli Pana Boga w moim życiu – tłumaczy ks. Karol Jasiński. – Głównym celem tych rekolekcji jest odnowienie osobistej relacji z Panem Bogiem. Katecheza jako forma nauczania jest specyficznym przedmiotem. Nie jest to przedmiot jak każdy inny – matematyka, historia czy język polski – gdzie liczy się przede wszystkim przekaz wiedzy. W katechezie chodzi o wprowadzenie w misterium, pewną tajemnicę. W związku z tym ważne jest nie tylko posiadanie pewnych informacji natury fachowej, ale też pewien typ doświadczeń. Rekolekcje służą właśnie temu celowi – mów rekolekcjonista.

  W programie rekolekcji znalazły się m.in. Msza św., nabożeństwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pojednania oraz konferencje. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że rekolekcje w Gietrzwałdzie odbywają się w domu, w którym działał Ośrodek Katechetyczny założony w 1958 roku przez ks. Józefa Wojtukiewicza, wielkiego pedagoga i katechetę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół