• facebook
 • rss
 • Krzemowa Warmia

  Łukasz Czechyra

  dodane 07.11.2013 16:14

  W stolicy Warmii i Mazur został otwarty Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.

  Zdaniem Mariana Podziewskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, OPNT ma się stać naszą lokalną Krzemową Doliną. To miejsce w północnej części stanu Kalifornia w USA od lat 50. XX wieku stanowi centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii. W Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają takie firmy jak Apple, Google, eBay, Intel czy Facebook.

  Otwarty właśnie Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny to najnowocześniejszy na Warmii i Mazurach kompleks biur, pracowni i laboratoriów, który ma mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski.

  OPNT składa się z trzech części  - Park Technologiczny to miejsce dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Przedsiębiorstwa rozpoczynające dopiero swoją działalność znajdą swoje miejsce w części drugiej, którą stanowią Inkubatory Przedsiębiorczości. W Centrum Transferu Technologii będą prowadzone badania naukowe nad nowym technologiami, ich wykorzystaniem i wdrażaniem.

  Budowa Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego kosztowała prawie 69,5 mln zł, z czego ponad 56,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

  Podczas uroczystego otwarcia Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego uczestnicy mogli zwiedzić budynki Parku, a władze miasta i regionu przecięły tradycyjną wstęgę, ale jak na park wspierający innowacyjność nie była to zwykła wstęga, ale laserowa.

   

  Więcej w numerze 46. Gościa Niedzielnego – Posłańca Warmińskiego. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół