• facebook
 • rss
 • Ojczyzna to zobowiązanie

  Łukasz Czechyra

  dodane 11.11.2013 17:20

  Uroczystą Mszą św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w intencji ojczyzny rozpoczęły się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości.

  Eucharystii przewodniczył abp senior Edmund Piszcz, a razem z nim za ojczyznę modlili się również przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz prawosławnego. W homilii abp Piszcz zwracał uwagę na rys historyczny oraz społeczny i wychowawczy aspekt Polski. – Jan Paweł II mówił, że ojczyzna jest zobowiązaniem wypływającym z czwartego przykazania „Czci ojca swojego i matkę swoją”. W słowie ojczyzna jest wyraz „ojciec”, a jednocześnie ojczyzna jest rodzaju żeńskiego. To tak jakbyśmy ojca i matkę mieli w jednej postaci, a ta postać nazywa się właśnie ojczyzna – mówił abp Piszcz. Przypomniał on także, że o matce – ojczyźnie – nie powinno się mówić źle.

  Po Mszy św. uczestnicy uroczystości prowadzeni przez kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży więziennej oraz harcerzy, a także poczty sztandarowe przemaszerowali na plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny odbyła się dalsza część uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu na maszt flagi Polski kilka słów do zebranych skierowali wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wojewoda zaznaczył, że mimo dzielących nas często różnic i odmiennych słów, jakich używamy, powinniśmy zawsze mówić o jednej sprawie – o dobru naszej ojczyzny.

  Po okolicznościowych przemówieniach nastąpił Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Po niej przedstawiciele władz, instytucji, stowarzyszeń i różnych placówek złożyli pod pomnikiem kwiaty. Uroczystości na placu Solidarności zakończyła defilada kompanii honorowych.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół