• facebook
 • rss
 • 450 lat tradycji

  lc

  dodane 14.12.2013 19:17

  W WSD MW „Hosianum” odbyła się konferencja naukowa.

  Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz WSD MW „Hosianum” zorganizowały konferencję naukową z okazji 450-lecia zamknięcia Soboru Trydenckiego oraz otwarcia jubileuszu 450-lecia powołania do istnienia Seminarium Duchownego w diecezji warmińskiej.

  W pierwszej, naukowej części spotkania uczestnicy wysłuchali konferencji odnoszących się do obchodzonych jubileuszy. Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk przybliżył słuchaczom tematykę zmian, jakie dokonały się na terenie diecezji warmińskiej po zakończeniu Soboru Trydenckiego.

  Ks. dr Stanisław Kozakiewicz mówił o nauczaniu Stanisława Hozjusza, legata papieskiego na Soborze Trydenckim oraz założyciela warmińskiego seminarium.

  Z kolei o samym powołaniu do istnienia seminarium opowiadał ks. prof. dr hab. Jan Wiśniewski. Następnie na mównicy pojawili się rektorzy seminarium - ks. Kazimierz Torla, ks. dr Jan Guzowski, ks. prof. dr hab. Władysław Nowak oraz ks. dr Paweł Rabczyński. Każdy z nich opowiadał o eklezjalno-społecznych uwarunkowaniach formacji kapłańskiej w czasach swojego zarządzania w WSD MW „Hosianum”.

  Następnie wszyscy uczestnicy konferencji udali się do seminaryjnej kaplicy, gdzie odbyła się Msza św. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Jacek Jezierski, który w swoim słowie przypomniał postać kard. Stanisława Hozjusza, założyciela Hosianum oraz jednego z legatów papieskich, którzy prowadzili obrady Soboru Trydenckiego. Wspomniał także o bp. warmińskim Janie Obłąku. Wkrótce będziemy obchodzić 25-lecie jego śmierci. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół