• facebook
 • rss
 • Człowiek szuka Boga

  Krzysztof Kozłowski /GN

  dodane 06.01.2014 21:49

  Orszak Trzech Króli w Ostródzie.

  Orszak Trzech Króli w Ostródzie zgromadził tysiące wiernych. Rozpoczął się uformowaniem trzech pochodów, każdy z nich prowadzony był przez jednego z Mędrców. Barwne grupy wyruszyły sprzed kościoła pw. bł.bł. Franciszka i Hiacynty. Po drodze dzieci przedstawiły spektakl z wykorzystaniem lalek, który ukazał odwieczną walkę dobra ze złem. Na kolejnej stacji dorośli odegrali scenę wizyty Mędrców u Heroda. Po przejściu ulicami miasta uczestnicy orszaku przybyli do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tu Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – w asyście wiernych pokłonili się Dzieciątku Jezus. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Jacek Jezierski. – Tę Eucharystię sprawujemy w intencji wszystkich mieszkańców Ostródy, a szczególnie tych, którzy przez ostatnie miesiące włożyli wiele wysiłku, by zorganizować dzisiejszy Orszak Trzech Króli – powiedział, witając wszystkich, ks. Roman Wiśniowiecki.

  – Święto Objawienia należy do najstarszych. W Polsce, po dziesięcioleciach zepchnięcia na margines, to święto przeżywa swój renesans. Magowie byli prawdopodobnie perskimi kapłanami i uczonymi. W starożytności interesowano się astronomią, mogli więc być astronomami. Obserwacja nieba i gwiazd, sama w sobie nie zainspirowałyby Magów, zwanych później Królami, do podjęcia dalekiej i niebezpiecznej wędrówki. Oni łączyli obserwację nieba z zapowiedziami narodzin władcy. Wówczas znane były przepowiednie, na przykład proroka Balaama, który – zamiast złorzeczyć Izraelowi – niespodziewanie zaczął go błogosławić. Mówił: „Widzę Go, lecz jeszcze nie teraz. Dostrzegam Go, ale nie z bliska. Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło” – mówił w homilii bp Jezierski. Podkreślał, że Mędrcy byli ludźmi, dla których ważna była prawda. – Prawda jest ważna dla człowieka religijnego. Chodzi o to, aby poznać prawdziwego Boga. Aby nie oddawać czci bóstwom czy planetom. Człowiek religijny szuka prawdziwego Boga – mówił bp Jezierski i wyjaśniał, że Bóg jest Bogiem wszystkich. – Pierwsi przedstawiciele świata pogańskiego, w osobach Trzech Mędrców, przybyli do Betlejem, aby odnaleźć, spotkać i uczcić Dziecię Jezus. Jezus jest królem wszystkich narodów, nawet tych, którzy nie znają Jego Imienia – mówił bp Jezierski.

  Każdy, kto w tym roku uczestniczył w Orszakach Trzech Króli relacjonowanych przez dziennikarzy "Gościa Niedzielnego" i odnajdzie się na zdjęciach z tych imprez, będzie mógł kupić wybrane fotografie i tym samym wesprzeć odbudowę spalonego kościoła w Stecówce. Więcej informacji TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół