• facebook
 • rss
 • Ta rodzina przyciąga

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 15.01.2014 10:32

  Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny obchodził święto patronalne szkoły.

  Uroczystej Mszy św., na którą przybyli wszyscy uczniowie liceum, gimnazjum, szkoły podstawowej i przedszkola, przewodniczył bp Jacek Jezierski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali ks. Andrzej Pluta, ks. Janusz Wieszczyński oraz ks. Adrian Bienasz. – Dzisiaj czcimy naszego patrona, Świętą Rodzinę. Wszystkich zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji naszych szkół. Abyśmy, jako środowisko, umieli dobrze służyć Bogu i rodzinie, która dzisiaj, tak często zraniona, jest jeszcze atakowana przez ideologie, chcące zamazać jej godność i powołanie. Oby w polskich szkołach nigdy nie zabrakło odwagi i siły do tego, by bronić takich wartości, jakimi są wiara i rodzina – mówiła, witając uczniów i przybyłych gości, dyrektorka zespołu pani Iwona Drężek.

  Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Jacek Jezierski. – Bóg zechciał, aby Jego Syn stał się człowiekiem i wzrastał w domu swojej matki Maryi i opiekuna św. Józefa, w Nazarecie. Rodzina, którą tworzyli i tworzą, jest wzorem dla wszystkich rodzin i dla wszystkich wspólnot. Dlatego przyglądamy się tej małej rodzinie, niedużej, ale pięknej. Pragniemy, próbujemy naśladować tę rodzinę. Jej wewnętrzny klimat, serdeczny, ciepły. Atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku. Ta rodzina nas przyciąga – mówił bp Jezierski.

  Nawiązując do czytań, podkreślał, iż Pismo Święte uczy dzieci szacunku do rodziców. Czasami rodzi się w sercu dziecka bunt wobec rodziców. – Syn lub córka sprzeciwiają się wszystkiemu, co mówią i czego chcą rodzice. Dochodzą wtedy do wniosku, że rodzice niczego nie rozumieją i na niczym się nie znają, a tylko wtrącają się do wszystkiego, czym żyją ich dzieci. Złość wobec rodziców, która rodzi się i narasta w sercu, bunt przeciw nim, trzeba opanowywać, wyciszać i przezwyciężać – mówił bp Jacek. Porównywał losy Świętej Rodziny do losów wielu dzisiejszych rodzin na emigracji. – Dziś także rodziny zmieniają miejsce zamieszkania. Przenoszą się. W świecie jest wielu emigrantów i uchodźców – podkreślał.

  Po Mszy św. odbyły się występy artystyczne. Zespół wokalno-instrumentalny „Moderato”, w którego skład wchodzą gimnazjaliści i licealiści, zaśpiewał kilka kolęd, zaś dzieci z koła teatralnego szkoły podstawowej zaprezentowały specjalnie na tę okazję przygotowane jasełka. Przedszkolaki uczestniczyły w konkursie kolęd. W tym dniu przedstawicielki Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach, Justyna Wawrzyniak oraz Urszula Zdanowska, wygłosiły – dla dzieci i młodzieży – prelekcje przybliżające postać i charyzmat Świętej Rodziny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół