• facebook
 • rss
 • Kapłan z ateistycznej krainy

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 17.01.2014 20:22

  W Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie z ks. Jerzym Steckiewiczem, który od 23 lat jest duszpasterzem w obwodzie kaliningradzkim.

  Opowiadał on nie tylko o historii, ale również o codziennej pracy w obwodzie oraz o zróżnicowaniu religijnym tamtych terenów.

  Ksiądz Steckiewicz podczas spotkania promował również swoją książkę „Kościół katolicki w obwodzie kaliningradzkim w latach 1945-2009”, która jest pierwszą polską publikacją, w której autor nakreśla dzieje Kościoła katolickiego w tym regionie. W książce autor sięga do początku chrześcijaństwa na terenie dawnych Prus. Ten podkład historyczny uświadamia nam, że tereny Prus nigdy nie były jednorodne. Ta świadomość przemian cywilizacyjnych i religijnych pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy obraz społeczności zamieszkującej obwód kaliningradzki.

  Informacje dotyczące obwodu kaliningradzkiego, które umieszczają media, są istotne dla nas, mieszkańców Warmii i Mazur. Sytuacja społeczna i gospodarcza tego regionu ma również wpływ na województwo warmińsko-mazurskie.

  Wystarczy przeanalizować wpływ wprowadzenia małego ruchu granicznego, aby uzmysłowić sobie, jak ważną rolę odgrywa obwód kaliningradzki. Jednak nie tylko to powinno nas interesować.

  Ważne jest również życie religijne i duchowe tego obszaru, który przechodził znaczące przemiany, począwszy od katolicyzmu, poprzez protestantyzm po okres po II wojnie światowej, kiedy komunistyczne władze ZSRR wyeliminowały wiarę z życia społecznego.

  Ks. Jerzy Steckiewicz trafił do obwodu w 1991 r. Można wręcz stwierdzić, że dzięki niemu powstały struktury organizacyjne Kościoła katolickiego w tym regionie, a także przyczynił się do ożywienia i budowania świadomości narodowej Polaków mieszkających w obwodzie. Podczas spotkania opowiadał o poszukiwaniach katolików, Mszach św. na cmentarzach i o kaplicy na kołach, z którą odwiedził wiele miejscowości obwodu.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół