• facebook
 • rss
 • Prorocy u arcybiskupa

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 21.01.2014 23:30

  W Domu Biskupów Warmińskich odbyło się spotkanie abp. Wojciecha Ziemby z przedstawicielami olsztyńskich scen.

  Przybyłych gości przywitał duszpasterz ludzi teatru ks. Władysław Nowak, podkreślając, iż spotkanie jest „wieczorem poezji, muzyki i osobistych rozmów”.  W imieniu artystów głos zabrał Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

  – Jadąc tutaj myślałem o tym, jak zwodniczym pojęciem jest pojęciem czasu. Spotykamy się co roku, zawsze w styczniu. Uświadomiłem sobie, że to jest mój dziesiąty opłatek u arcybiskupów warmińskich. Jakże szybko to zleciało – mówił dyrektor. Wspominał również dzień wyboru Jana Pawła II na papieża. – To było zdarzenie, które dodało nam odwagi. To wydarzenie odmieniło losy naszej ziemi, tej ziemi, jak to powiedział Jan Paweł II – podkreślał, dziękując jednocześnie metropolicie za zaproszenie.

  Abp Wojciech Ziemba podzielił się swoimi refleksjami na temat dwóch ważnych wydarzeń, które mają wpływ nie tylko na pracę duszpasterską, ale też i na wiarę i postawy każdego człowieka. Pierwszym jest wizyta biskupów w Watykanie, drugim zaś kanonizacja Jana Pawła II. – Nie przegapmy tego momentu. Nie wystarczy myśleć o tym, jak przeżyć z dnia na dzień, trzeba być świadkiem tego co jest, ale świadkiem myślącym, abyśmy ubogacili się nowym doświadczeniem – mówił metropolita. Podkreślał, że artyści widzą inaczej i głębiej. Porównał ich do proroków. – Tych proroków dobra i piękna, którzy mają wizję przyszłości, nam bardzo potrzeba. Te spotkania pragniemy przeżywać właśnie w takim duchu. Bo ten duch proroczy, który podrywa i daje wiele optymizmu, jest bardzo potrzebny – mówił abp Ziemba.

  Spotkanie uświetnił występ zespołu kameralnego „Pro musica antiqua” i prof. Artura Miliana oraz śpiew Marii Dramińskiej. Aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza odczytali refleksje Jana Pawła II dotyczące młodzieży, zaś z Teatru Lalek zaprezentowali dwie piosenki ze spektaklu „Dzisiaj w Betlejem”.

  W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Teatru im. Stefana Jaracza, Olsztyńskiego Teatru Lalek, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Teatru Ludowego „Węgajty”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół