• facebook
 • rss
 • Jak to połączyć?

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 09.02.2014 23:58

  Ten wieczór był świętem nie tylko fotografii, ale też i muzyki, która dopełniła obraz swoim brzmieniem. – Jest to również wieczór wyobraźni, bo fotografika ją pobudza, zaś muzyka elektroniczna żywi się wyobraźnią – twierdzą organizatorzy.

  Organizatorem I Olsztyńskiego Przeglądu Fotografii jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Wraz z narodzeniem się tej inicjatywy powstał pomysł, by fotografię połączyć z muzyką. W ten sposób, przy okazji wernisażu zwieńczającego przegląd fotografii, odbył się I Olsztyński Koncert „Muzyka w obrazie”. – Jest to efekt spotkania dwóch idei. Szukaliśmy nieco innej, niebanalnej formuły prezentacji wrażliwości i efektów pracy ludzi niezwiązanych zawodowo ze sztuką. Z drugiej strony szukaliśmy innego sposobu pokazania natury Warmii i Mazur. I jak to połączyć? Pomysł podpowiedzieli nam Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy, którzy są faktycznymi pomysłodawcami tych wydarzeń – wyjaśniał wicedyrektor CEiK Marcin Kapłon.

  Przegląd zakończył się wernisażem, na którym wręczono nagrody zwycięzcom, jak również można było obejrzeć nagrodzone fotografie, które zostały wybrane spośród ponad 500 nadesłanych prac.

  – Często przejeżdżałem koło budującego się centrum handlowego na Nagórkach. Kiedy widziałem ciekawe światło po prostu wyciągałem aparat i robiłem zdjęcia. Niewątpliwie, trzeba dużo zdjęć robić, by uchwycić światło, które owiewa dany temat, budowle, pejzaż – mówi Jacek Kowalski z Różnowa, któremu przyznano nagrodę w kategorii „Ziemia” za cykl zdjęć z budowy Galerii Warmińskiej w Olsztynie.

  – Patrzę na świat fotograficznie. Zawsze mam przy sobie ciężki plecak ze sprzętem. I jest strzał, coś się dzieje, wyciągam aparat i robię zdjęcie. Zderzam się z rzeczywistością – mówi Michał Pieściuk z Olsztyna, laureat w kategorii „Przestrzeń” za cykl zdjęć z przestrzeni miejskich autobusów.

  – Staram się robić dużo zdjęć Wipsowa, bo ono może mi umknąć. Śmieję się, że to taka moja kronika. Tu akurat zgłosiłam fotografie portretowe. Ukazane są w nieco inny sposób, malarski – mówi Anna Wojszel z Wipsowa, która otrzymała nagrodę w kategorii „Człowiek” za cykl malarskiej interpretacji fotografowanych postaci.

  Po wernisażu odbyło się kolejne wydarzenie – pierwszy koncert muzyki elektronicznej, który łączył obraz z muzyką. Do cyklu fotografii 9 autorów wybranych w konkursie fotograficznym muzyczny komentarz skomponowali i zagrali: Robert Kanaan (Gdańsk), Adam „Mr Smok” Bórkowski (Poznań) oraz inicjatorzy projektu Elżbieta i Andrzej „Andymian” Mierzyńscy (Olsztyn). – Jestem autorem trzydziestu realizacji teatralnych oraz dziesięciu płyt z muzyką elektroniczną. Zostałem zaproszony do wzięcia udziału w tym niezwykłym projekcie, który ma łączyć fotografię z muzyką. My posługujemy się z fotografikami podobną wyobraźnią, odczuwamy podobne wrażenia. To się świetnie uzupełnia – mówi kompozytor Robert Kanaan. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół