• facebook
 • rss
 • Nie dzwoń bez potrzeby

  lc

  dodane 11.02.2014 18:49

  Dziś obchodzimy dzień numeru alarmowego 112.

  Numer alarmowy „112" jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych i komórkowych.

  Został powołany uchwałą Rady Europy 29 lipca 1991 roku. Połączenie z numerem 112 jest oczywiście bezpłatne, a dodatkowo, do wykonania połączenia z telefonu komórkowego nie jest potrzebna nawet karta SIM.

  W Polsce ciągle bardziej popularne są dawne numery alarmowe czyli 999 (Pogotowie Ratunkowe), 998 (Państwowa Staż Pożarna) czy 997 (Policja) dlatego numery te zostały zachowane i działają na równie z jednolitym dla całej Unii numerem 112.

  Z okazji dnia numeru alarmowego w wielu miejscach zostały zorganizowane specjalne akcje promujące numer 112.

  Jedno z nich - w C. H. Aura w Olsztynie - zostało zorganizowane przez Radio Plus Olsztyn oraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W imprezę włączył się także zespół „Dziecięce niebo” z olsztyńskiego Zatorza, który przy okazji promował swoją płytę.

  Podczas całej akcji dziennikarze Radia Plus wraz z pracownikami WCPR informowali o tym, jak poprawnie korzystać z numerów alarmowych. W programie znalazły się liczne konkursy, pokazy ratownictwa medycznego, przykłady rozmów z operatorem oraz zabawy i tańce prowadzone przez wodzireja Arka Borawskiego.

  W zabawie uczestniczyły przede wszystkim dzieci, które chętnie poznawały zasady dotyczące korzystania z numerów alarmowych i bardzo szybko pojmowały z jakimi sprawami należy dzwonić na „112”, a jakimi nie zawracać głowy operatorom - informacje o wypadkach są bardzo ważne, ale równie istotne jest bowiem, by nie zajmować niepotrzebnie linii.

  Linia alarmowa ma do tego ten wielki plus, że współdziała z systemem lokalizacji, który pomoże nas odnaleźć, gdy np. zgubimy się w górach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół