• facebook
 • rss
 • Każda chwila jest elementem męczeństwa

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 08.03.2014 18:25

  Zakończył się diecezjalny etap Olimpiady Wiedzy Teologicznej.

  Po raz 24. organizowana jest Olimpiada Wiedzy Teologicznej. Hasłem tegorocznej edycji jest „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”. – Jest to olimpiada, który ma zasięg ogólnopolski i odbywa się we wszystkich diecezjach. W tym roku głównym organizatorem jest diecezja bydgoska. Właśnie w Bydgoszczy odbędzie się krajowy finał, na który przyjadą najlepsi – mówi ks. Adam Bielinowicz. Podkreśla, że celem olimpiady jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z historią i świadectwem wiary męczenników, ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację i przemiany społeczno-kulturowe świata. Organizatorem diecezjalnego etapu jest wydział nauki katolickiej kurii warmińskiej, przy współpracy z wydziałem teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  Olimpiada składa się z trzech etapów. – Etap szkolny już się odbył. Wyłonieni podczas niego uczniowie przyjechali na dzisiejszy etap diecezjalny. Z każdej szkoły wyłoniono trzech laureatów. W etapie diecezjalnym wzięło udział 81 uczniów – mówi ks. Adam. Spośród nich wyłoniono trzech najlepszych, którzy będą reprezentować archidiecezję warmińską w finałowych zmaganiach w Bydgoszczy:

  1 miejsce – Jędrzej Borejko, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kętrzynie, nauczyciel: Małgorzata Fiedorowicz;

  2 miejsce – Paulina Kostrubiec, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bartoszycach, nauczyciel Edyta Pawłowicz;

  3 miejsce – Wioletta Chlubicka, 11 Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, nauczyciel Iwona Januszko.

  – Test w tym roku nie był za trudny. Wszystkie materiały były podane. Wystarczyło poświęcić trochę czasu i się nauczyć. Nie spodziewałem się, że wygram etap diecezjalny, ale to jest dla mnie miłe zaskoczenie, że coś osiągnąłem, dla satysfakcji. Poznawanie życia męczenników, wartości, jakimi żyli, uświadomiło mi, że i my każdego dnia możemy stać się męczennikami. Wprawdzie nie ma wojen, nie trzeba oddawać życia za ojczyznę, ale każda chwila jest elementem męczeństwa. Nie wiadomo co nas spotka w codzienności. Dlatego trzeba dawać z siebie wszystko. Do świętości dochodzi się poprzez pracę całego życia. Być może kiedyś taka próba nadejdzie. Z żywotów świętych męczenników wynika, że ich całe życie było nieustającą formacją duchową, która przygotowywała ich do oddania życia za Jezusa. W finale ogólnopolskim postaram się zrobić wszystko, by godnie reprezentować archidiecezję warmińską. I choć wydaje się być nieprawdopodobne, że mogę wygrać, to wiem, że trzeba uwierzyć w siebie, nie myśleć, że nie mam szans, że się nie uda. Jeśli tak będę myśleć, to nic nie osiągnę. Wystarczy pozytywnie się nastawić, popracować i się starać. Jak widać, cuda się zdarzają – mówi zwycięzca etapu diecezjalnego Jędrzej Borejko.

  Fundatorami nagród dla zwycięzców diecezjalnego etapu były „Gość Niedzielny” oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Finał Olimpiady Teologii Katolickiej odbędzie się 24-26 kwietnia w Bydgoszczy.

  W trakcie olimpiady studenci samorządu studenckiego wydziału teologii zorganizowali uczestnikom konkursu dzień otwarty. – Chcemy zainteresować uczniów ponadgimnazjalnych szkół naszym wydziałem. Przygotowaliśmy niespodzianki, skecze, występy. Mówiliśmy o działających na wydziale kołach naukowych, kto jest dziekanem, kilka ciekawostek. Także było ciekawie. Mam nadzieję, że choć kilka osób zwróci uwagę na teologię. Chcemy zmienić pogląd na temat nasz wydział, wokół którego narosło wiele stereotypów. A tu można się rozwijać, kształcić, odnaleźć siebie. Kiedy osobiście przekroczyłam progi teologii od razu poczułam, że tu jest mój dom – mówi przewodnicząca samorządu studenckiego Magdalena Pokus.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół