• facebook
 • rss
 • Nie ma harcerstwa bez Boga

  lc

  dodane 26.03.2014 14:18

  W parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie odbyło się spotkanie ze Skautami Europy.

  Skauci Europy to jeden z ruchów harcerskich działających w Polsce. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – Federacja Skautingu Europejskiego, bo tak brzmi pełna nazwa polskich Skautów Europy, to obecnie trzecia pod względem wielkości organizacja harcerska w Polsce. Ich fenomenem jest wierność idei założyciela skautingu Roberta Baden-Powella. Skauci Europy jako jedyna w Polsce organizacja harcerska mają aprobatę Episkopatu Polski i są uznani jako prywatne stowarzyszenie wiernych prawa pontyfikalnego.

  W tym przypadku wychowanie religijne nie jest traktowane jako jeden z elementów metody harcerskiej, jest spoiwem całej harcerskiej działalności. Tak, jak tego chciał Robert Baden-Powell, który mówił, że harcerstwo i skauting nie mogą istnieć bez Boga.

  W Europie i w Polsce pojawia się coraz więcej zastępów skautów, także na Warmii. Ostatnie spotkanie mające zachęcić młodych do wstąpienia w szeregi Skautów Europy odbyło się w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Harcerze nakłaniali nie tylko dzieci i młodzież, ale także (a może przede wszystkim) rodziców, by włączyli się w tę inicjatywę. Skauci działają w dwóch nurtach – męskim i żeńskim, w trzech gałęziach wiekowych: od 8 do 12 lat – „wilczki”, od 12 do 17 – „harcerze”, a najstarsi to „wędrownicy”.

  Każdy, kto chciałby dołączyć do skautów, może skontaktować się z druhem Erykiem Kowalczykiem. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronie: www.erykkowalczyk.pl. Warto też zajrzeć na blog olsztyńskich skautów: www.skautolsztyn.wordpress.com.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół