• facebook
 • rss
 • Związany z Olsztynkiem

  ks. Piotr Sroga /GN

  dodane 31.03.2014 00:51

  Olsztynek. W uroczystości w Krakowie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych. Wszyscy ze łzą w oku wspominają tamte chwile.

  –W październiku 2011 roku napisałem pismo do kard. Stanisława Dziwisza z prośba o relikwie bł. Jana Pawła II. Przed dłuższy czas nie było odpowiedzi. Ku mojemu zaskoczeniu kilka tygodni temu odebrałem telefon z kancelarii kardynała. Poinformowano mnie, że można odebrać w Krakowie relikwie. Byłem zaskoczony, gdyż nie wierzyłem już, że cokolwiek z tego wyjdzie - mówi ks. Stanisław Pietkiewicz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku. Trzeba było jednocześnie zorganizować grupę, która pojedzie do Krakowa. Tak uformowała się delegacja, w skład której, oprócz proboszcza, weszli: burmistrz Artur Wrochna, Alicja Woźnicka, Irena Pisarewicz, Andrzej Wojda, Mirosław Szostek. Po posiedzeniu jednej z komisji w olsztyneckim ratuszu, przedstawiciele miasta wraz ze swoim duszpasterzem wsiedli do samochodu i pojechali do Krakowa. –Byliśmy umówieni z kard, Dziwiszem w godzinach 10 – 12. Okazało się, że kardynał przyjął nas jeszcze wcześniej. Atmosfera była wyjątkowo rodzinna. W czasie tego spotkania przekazano nam relikwie. Jest to kropla krwi - wyjaśnia ks. Stanisław. Już na dziedzińcu miało miejsce sympatyczne spotkanie. Jedna z sióstr zakonnych, gdy dowiedziała się, po co goście przyjechali, powiedziała: „Co za szczęśliwa parafia, że otrzyma relikwie bł. Jana Pawła II”. Natomiast zakonnica przyjmująca delegację w progi biskupiego domu okazała się tą samą, która w Rzymie niosła relikwiarz podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

  -Nie ukrywam, że było to dla nas wielkie osobiste przeżycie. Wiele osób chciałoby pojechać, ale mogliśmy wysłać tylko delegację rady miasta. Z ks. Kard. Dziwiszem porozmawialiśmy na temat Olsztynka i wizyty Ojca Św. w naszym miasteczku, kiedy jechał po nominację biskupią- mówi Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka. Delegacja wzięła ze sobą prezent dla kardynała – drewnianą figurę św. Piotra. Została wykonana przez osoby niepełnosprawne z warsztatów terapii zajęciowej. Burmistrz zabrał ze sobą także książkę kardynała i poprosił o autograf. Dzięki życzliwości gospodarza olsztyniacy mieli okazję zwiedzić siedzibę arcybiskupów krakowskich. –Byliśmy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się balkon, z którego pozdrawiał pielgrzymów bł. Jan Paweł II podczas swoich wizyt w naszej ojczyźnie. Modliliśmy się także w tamtejszej kaplicy. Na jej ścianach znajdują się obrazy kościołów związanych z błogosławionym- mówi radna Irena Pisarewicz. Delegacja była także w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i budującym się Centrum bł. Jana Pawła II. –Jesteśmy szczęśliwi, jako parafianie, że te relikwie trafiły do nas. Wydaje mi się, iż jest to wyróżnienie. Wierzę, że ojciec święty będzie trzymał pieczę nad miastem i parafią - mówi olsztynecka radna.

  -Olsztynek jest związany zarówno z osobą św. Piotra, który jest patronem miasta, jak i z bł. Janem Pawłem. Wydawało mi się, że relikwie Papieża Polka byłyby kojenym znakiem w Olsztynku. Poza tym mamy już relikwie bł. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki, więc brakowało promotora Miłosierdzia Bożego- mówi ks. Pietkiewicz.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość
   przewiń w dół