• facebook
 • rss
 • Nie tylko kanoniści

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 09.05.2014 21:50

  III Ogólnopolska Konferencja Prawa Procesowego.

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zakończyła się III Ogólnopolska Konferencja Prawa Procesowego „Dowodzenie w procesach sądowych i administracyjnych”, zorganizowana przez Katedrę Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji. Podczas dwudniowych obrad prelekcje wygłosili nie tylko wykładowcy, ale też i praktycy dowodzenia w procesach kościelnych i administracyjnych.

  – Program konferencji został podzielony na 6 sesji, dzięki czemu mogliśmy zagłębić się w różne aspekty dochodzenia, w różnych procesach postępowania. Dodatkowo, dla najzdolniejszych studentów i doktorantów, przewidzieliśmy czas na ich wykłady. Udało nam się również wydać w trzech tomach przygotowane referaty – mówi ks. prof. Ryszard Sztychmiler.

  Szczególnie interesującym zagadnieniem podjętym przez prelegentów były kwestie dotyczące stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa, gdzie podejmowano temat dowodzenia w małżeńskim procesie dokumentalnym, przesłuchanie świadków w procesie kanonicznym czy trudności dowodzenia w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

  – Wcześniej prawnicy kanoniści spotykali się w swoim gronie, prawnicy świeccy również wyłącznie w swoim gronie. Kilka lat temu zaproponowałem, aby obie grupy mogły się spotkać, byśmy się wzajemnie poznali, poznawali swoje problemy. Okazało się, że takie konferencje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na pierwszą otrzymaliśmy propozycje 60 referatów (mamy przyjętą konwencję, że nie zapraszamy prelegentów, ale oczekujemy od nich zgłoszeń i propozycji wykładów). Na trzecią było ich już ponad 150 – wyjaśnia ks. Sztychmiler.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół