• facebook
 • rss
 • Nowy ordynariusz w Elblągu

  ks. Piotr Sroga

  dodane 10.05.2014 12:05

  Ojciec święty Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej, ordynariuszem diecezji elbląskiej. Dotychczasowy ordynariusz bp Jan Styrna złożył rezygnację jesienią 2013 roku z powodów zdrowotnych.

  Bp Jezierski jest rodowitym olsztynianinem. Urodził się 23 grudnia 1949 roku. Całą edukację szkolną odbył w stolicy Warmii i Mazur. W roku 1967 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. W trakcie studiów został powołany do służby wojskowej i w latach 1968-1970 przebywał w specjalnie utworzonej dla kleryków jednostce w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Józefa Drzazgi w roku 1974. Bp Jezierski studia z zakresu teologii odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień doktora na podstawie dysertacji „Nauka Stanisława Hozjusza o Słowie Bożym”.

  Związki bp. Jezierskiego z obecną diecezją elbląską sięgają pierwszych lat jego kapłaństwa, gdy Elbląg należał jeszcze do diecezji warmińskiej. Był wtedy wikariuszem w parafiach pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku i pw. św. Mikołaja w Elblągu, obecnej siedzibie biskupa elbląskiego. W tym czasie był również duszpasterzem głuchych i niewidomych w Elblągu.

  Bp Jezierski pełnił także funkcję prefekta i ojca duchownego w WSD „Hosianum” oraz prowadził wykłady z zakresu teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie, w Wyższym Warmińskim Studium Katechetycznym w Gietrzwałdzie, Studium Teologii dla Świeckich przy Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie, Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie.

  W 1992 roku został mianowany kanonikiem rzeczywistym warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku, a w 1994 r. - jej prepozytem. 19 lutego 1994 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Święceń biskupich udzielił mu kard. Józef Glemp w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie 5 marca. W Episkopacie Polski bp Jezierski pełnił funkcje: przewodniczącego Komisji Charytatywnej, wiceprzewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych Aspektów Inicjatywy Theobald. Na zawołanie biskupie wybrał słowa: „Veritas Christi liberat” (Prawda Chrystusa wyzwala).

  Bp Jezierski uczestniczył aktywnie w procesie powołania Wydziału Teologii na nowo powstałym UWM w Olsztynie. Dał się poznać jako orędownik dialogu z chrześcijanami innych wyznań na terenie Warmii i Mazur. Sprawując posługę biskupią w archidiecezji warmińskiej, zawsze wsłuchiwał się w głos osób świeckich i kapłanów, z którymi tworzył bardzo dobre relacje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   12.05.2014 09:59
   No niestety, z innowiercami się dogaduje a z Katolikami Wiernymi Tradycji Łacińskiej mu nie po drodze. I to z tymi, którzy postępują zgodnie z Motu Proprio Summorum Pontyficum Jego Świątobliwości Benedykta XVI a nie Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X.

   No i czy miał zawsze te dobre relacje z kapłanami, bo znam przypadek Księdza Proboszcza, pozostawionego samemu sobie z poważnymi problemami, co zakończyło się dla Niego tragicznie.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół