• facebook
 • rss
 • Ksiądz Wojtyła na dworcu

  ks. Piotr Sroga

  dodane 19.05.2014 15:03

  W Olsztynku ks. Karol Wojtyła czekał na dworcu na pociąg do Warszawy, gdzie odebrał nominację na biskupa. W swoich wspomnieniach pisze, że na jednej z ławek zdrzemnął się w oczekiwaniu na pociąg. Mieszkańcy miasteczka mają już ulicę Jana Pawła II, obelisk upamiętniający tamto wydarzenie, a teraz - pomnik papieża Polaka.

  Wielu mieszkańców Olsztynka przeżyło w niedzielę 18 maja uroczystość, która na długo zapadnie w pamięci. Przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcono pomnik św. Jana Pawła II.

  Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy obelisku upamiętniającym pobyt ks. Karola Wojtyły na olsztyneckim dworcu, kiedy jechał do Warszawy po nominację biskupią. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, duchowni i przedstawiciele Sybiraków.

  Głównym punktem niedzielnej uroczystości była uroczysta Msza św. Ks. kan. Stanisław Pietkiewicz przypomniał fragment homilii św. Jana Pawła II, wygłoszony do młodzieży na Westerplatte, gdy mówił, że trzeba od siebie wymagać, nawet gdyby inny tego nie chcieli. Zwrócił także uwagę na ważny rys papieskiego orędzia - promocję godności każdego człowieka. Po Eucharystii wierni, władze samorządowe z burmistrzem Arturem Wrochną na czele i księża udali się do ustanowionego przy kościele pomnika papieża Polaka.

  - Mamy pomnik następcy św. Piotra. Apostoł jest patronem naszego miasta i w jakiś sposób św. Jan Paweł II także. Mamy jego relikwie w naszym kościele. Jest to wielka radość i uprzywilejowanie naszego miasta. Za to jesteśmy Bogu bardzo wdzięczni - mówił ks. Pietkiewicz.

  Odsłonięcia pomnika dokonali proboszcz parafii i burmistrz miasta. Zgromadzeni wierni odśpiewali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II - „Barkę”. Uroczystość była okazją także do zasadzenia dębu papieskiego w przykościelnym ogrodzie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół