• facebook
 • rss
 • Odkryte skarby

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 07.09.2014 21:06

  Wystawa, na której można zobaczyć największe dzieła sztuki Warmii i Mazur.

  Muzeum Archidiecezji Warmińskiej wraz z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowały nową wystawę „Fides - ratio - ars. Skarby Warmii i Mazur”.  – Czyli wiara, rozum i sztuka. Sztuka jest  ekspresją wiary, wynikającą z rozumu. Musimy mieć świadomość tego, że dzięki kontaktom kanoników i biskupów warmińskich z takimi środowiskami, jak Kraków, Rzym czy Padwa, mamy takie bogactwo sztuki na Warmii – mówi ks. Jacek Wojtkowski, kustosz wystawy, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

  Podczas otwarcia wystawy Henryk Szkop podkreślał, że ekspozycja powstała dzięki zgromadzeniu eksponatów z ponad 80 kościołów Warmii i Mazur. – Ta wystawa jest jednocześnie zwieńczeniem pięcioletniej współpracy obu muzeów na rzecz wiary, sztuki i intelektu. Chcę podziękować księżom proboszczom i parafianom, którzy przez wiele lat troszczą się o to dziedzictwo, które możemy dziś na wystawie oglądać. Bo tak naprawdę w dzisiejszych czasach największym mecenasem i opiekunem dziedzictwa historyczno-artystycznego sztuki sakralnej są właśnie parafie, parafianie i duchowni. Dziękuję za to, że te obiekty możemy podziwiać i oglądać, i dzięki temu uświadomić sobie, że Warmia i Mazury to nie zaściankowa kraina, ale tu, dzięki mecenatowi Kościoła, kwitła sztuka na najwyższym światowym poziomie – mówi ks. Jacek Wojtkowski.

  Wystawa umożliwia prześledzenie pracy artystów miejscowych i działalności rodzimych warsztatów rzeźbiarskich, malarskich i złotniczych. Jednocześnie pozwala zapoznać się z innymi polskimi i europejskimi ośrodkami mającymi wpływ na rozwój sztuki na Warmii.

  Oprócz malarstwa i rzeźby ekspozycję wzbogacają przykłady rzemiosła artystycznego, złotnictwa, meblarstwa, witrażownictwa i tkaniny artystycznej.  Na wystawie nie mogło również zabraknąć tak ważnego dla pobożności katolickiej gestu wotywnego, który dokumentują plakiety z sanktuarium w Międzylesiu oraz relikwiarz, w tym relikwiarz św. Idy.  Cennym dopełnieniem wystawy są cenne starodruki, nawet dziś zachwycające estetyką, precyzją wykonania i troską o każdy najmniejszy detal.

   – Ta wystawa zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że takie bogactwo sztuki kryje się w naszych kościołach. Zebrane w jednym miejscu oczarowują, szczególnie kielichy, monstrancje i inne wyroby ze złota  i srebra – mówi Andrzej Zalewski.

  Wystawę można obejrzeć we Fromborku, w Muzeum Mikołaja Kopernika.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół