• facebook
 • rss
 • Niech służą przez wieki

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 23.10.2014 10:02

  Jan Paweł II i św. Jan XXIII będą przywoływać wiernych na wspólną modlitwę.

  W parafii pw. Świętego Krzyża w Szestnie odbyła się uroczystość poświęcenia dwóch nowych dzwonów, jeden o wadze 420 kg (św. Jan Paweł II), drugi zaś 220 kg (św. Jan XXIII). Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Ziemba.

  Wieżę kościoła w Szestnie widać z daleka. Dawniej  w kościelnej wieży znajdowały się trzy dzwony. Stare dzwony wysłużyły się. Jeden podczas II wojny światowej został przetopiony na armaty, drugi pękł. Pozostał tylko jeden.

  Dzwony zostały odlane w Ludwisarni Felczyńskich, która znajduje się w Taciszowie  k. Gliwic. – Proboszcz zamierzał przywrócić kościelną wieżę do stanu pełnej używalności pełnego głosu. Nasza współpraca rozpoczęła się, kiedy przyjechaliśmy do Szestna by zobaczyć, co jest na wieży – mówi ludwisarz Zbigniew Felczyński. – Dzwony utworzą klasyczny trójdźwięk, a że wieża jest wysoka, ich dźwięk będzie doskonale słyszalny w całej okolicy – dodaje Felczyński. Dzień po uroczystości poświęcenia dzwonów Paweł Szydlak rozpoczął montaż dzwonów na wierzy.

  – Wielu wspomogło to dzieło. Wierni naszej parafii, ale też i rodziny z Mrągowa, Kętrzyna i Warszawy. Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli choć swą małą cząstkę, byśmy mogli cieszyć się nowymi dzwonami – mówi proboszcz ks. Sylwester Progorowicz.

  – Myślę, że powinniśmy być wdzięczni ks. Sylwestrowi za inwestycję o wielkiej symbolice. Niech te dzwony służą długo, przez wieki, niech przywołują wiernych na modlitwę. Niech przez wieki świadczą o świętości dwóch wielkich papieży, o wierze fundatorów i wszystkich parafian – mówi abp Wojciech Ziemba.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: DZWONY, SZESTNO

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół