• facebook
 • rss
 • Śpiewać chcę

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 25.10.2014 18:45

  Działalność i poezja Marii Zientary-Malewskiej według „Żywego Słowa”.

  Od wielu lat przy Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie działa grupa „Żywe Słowo”. W swej historii przygotowała już wiele programów artystycznych przedstawiających utwory Karola Wojtyły. – W kręgu naszych zainteresowań jest również twórczość zasłużonych osób. Zrobiliśmy i prezentowaliśmy już program o Januszu Korczaku, ks. Józefie Tischnerze. Przygotowujemy kolejny, tym razem o kard. Stefanie Wyszyńskim – mówi Wanda Anusiak. Grupa wiele czasu poświęca również lokalnym twórcom. Dzięki temu uczestnicy wieczoru „Dla ludu mego śpiewać chcę” mogli poznać utwory warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej.

  – Przygotowaliśmy dwa programy o jej twórczości. Pierwszy nosił tytuł: „Na warmińską nutę”. To był program folklorystyczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kolejny, to były kolędy z jej wierszami. Ponieważ w tym roku wypadają dwie okrągłe daty związane z Zientarą-Malewską, 120. rocznica jej urodzin i 30. śmierci, obiecaliśmy, że zrobimy poważniejszy program obrazujący jej działalność jako nauczycielki i obrończyni polskości. Zależało nam na tym, aby przybliżyć jej postać i działalność, i jej poezję – mówi Wanda Anusiak.

  Program artystyczny wypełniony był wspomnieniami Marii Zientary-Malewskiej, jej poezją, którym towarzyszyła muzyka Feliksa Nowowiejskiego. – Nasze spotkanie było pamięcią wdzięczności za jej postawę, świadectwo i twórczość literacką. Za to, że kochała Boga i ludzi – mówi dyrektor IKCH ks. Stanisław Kozakiewicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół