• facebook
 • rss
 • Coś za coś

  Łukasz Czechyra

  dodane 09.02.2015 12:35

  W Gietrzwałdzie spotkali się pracownicy Caritas Archidiecezji Warmińskiej, by zawierzyć dzieło Matce Bożej.

  Okazją do spotkania są obchody 25-lecia Caritas w Polsce i w archidiecezji warmińskiej, a także zbliżający się Dzień Chorego (11 lutego). Spotkanie rozpoczęło się od konferencji formacyjnej w domu pielgrzyma.

  Metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba przypomniał pokrótce historię objawień Matki Bożej i zwrócił uwagę słuchaczy na podobieństwa, które występują między Gietrzwałdem, a Lourdes.

  Wspomniał również postać zmarłego w ubiegłym roku ks. Wojciecha Kułaka, duszpasterza służby zdrowia archidiecezji warmińskiej.

  - Zawsze powtarzał, że to właśnie on od pacjentów zyskuje najwięcej. W relacjach chory-opiekun, trudno czasami ustalić kto komu właściwie pomaga. Czy rzeczywiście obdarowuje tylko lekarz lub kapelan przychodzący z modlitwą, czy też jest to może bardziej wymiana darów? Zetknięcie się z cierpieniem może być jak dodatkowy fakultet uniwersytecki, na którym zdobywa się nie stopnie i tytuły, ale mądrość - powiedział abp Ziemba.

  O historii Caritas z kolei mówił o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska.

  - Człowiek chory zawsze był tym, ku któremu wysiłek Kościoła był kierowany. W pewnym momencie zaczęto dostrzegać niedoskonałości systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Proboszczowie - np. po wizytach w ramach kolędy - często zgłaszali problemy ludzi chorych, szczególnie na wsiach, gdzie nie miał się kto nimi zająć - mówi o początkach Caritas o. Matusiewicz.

  Obecnie w Polsce działają 44 diecezjalne i ponad 5tys. parafialnych zespołów Caritas. W archidiecezji warmińskiej działają hospicja domowe w Olsztynie, Nidzicy, Górowie Iławeckim oraz Pieniężnie, a także filie w Ornecie i Korszach. Jednym z podopiecznych jest pan Leszek Nakielski.

  - Wszystko zaczęło się w 2009 roku kiedy moja żona zachorowała na raka. Wtedy dzięki Opatrzności Bożej poznaliśmy dobrych ludzi, którzy nas wspierali w chorobie. Potem i mnie dotknęła choroba. Żona zmarła, a ja dzięki hospicjum domowemu mogę funkcjonować - opowiada chory.

  W programie spotkania w Gietrzwałdzie znalazła się Msza św. a bazylice, podczas której członkowie Caritas zawierzyli swoją działalność Matce Bożej. Następnie ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas poprowadził nabożeństwo z okazji Dnia Chorego.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół