• facebook
 • rss
 • Warmię polubiłem!

  ks. Piotr Sroga

  dodane 12.02.2015 14:09

  W kurii metropolitarnej w Olsztynie odbyła się uroczystość wprowadzenia abp Józefa Górzyńskiego w urząd koadiutora archidiecezji warmińskiej.

  Nominat objął swój urząd, gdy w obecności abp. Wojciecha Ziemby i rady konsultorów okazał kanclerzowi kurii - ks. kan. Tadeuszowi Marcinkowskiemu dokumenty papieskie.

  Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz województwa, miasta Olsztyna, środowiska akademickiego i służb mundurowych.

  - Witam w imieniu mieszkańców Warmii i Mazur, ludzi bardzo pracowitych i pomnych wiary swoich ojców. W ostatnim czasie bardzo wiele zmieniło się na naszych terenach pod względem społecznym i gospodarczym. Życzę księdzu arcybiskupowi pomyślności i potrzebnych łask - witał marszałek Gustaw Marek Brzezin, który ofiarował „Poczet biskupów warmińskich”.

  - Rozmawialiśmy już z abp. Ziembą o zadaniach, które są na najbliższy rok. Ale na początku będę miał zadanie podstawowe - zapoznać się z archidiecezją. Ten pierwszy okres będzie skoncentrowany na zapoznaniu się zasadami jej funkcjonowania. Każda diecezja ma swoją specyfikę, ma swój rytm pracy. To wszystko przede mną - mówił po uroczystości abp Górzyński.

  Na terenie archidiecezji mieszka obecnie prawie 660 tys. katolików, którzy otoczeni są posługa duszpasterską w 260 parafiach. Na Warmii pracuje obecnie 465 kapłanów diecezjalnych i 103 zakonnych.

  - Warmię polubiłem od pierwszego mojego pobytu na tych terenach. Piękna ziemia i fantastyczne zabytki. Kiedy nuncjusz apostolski oznajmił mi, że chodzi o archidiecezję warmińską, to była jedyna osłona. Wszystko bowiem było dla mnie zaskakujące i szokujące - mówił abp Józef.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół