• facebook
 • rss
 • Tradycja zobowiązuje

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 17.02.2015 10:20

  Wykładowcy przekonali się, że otwarte wykłady są potrzebne ludziom.

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 1999 r. istnieje wydział teologii, który kontynuuje długowieczne, bo sięgające roku 1565, tradycje zinstytucjonalizowanej naukowej refleksji filozoficzno-teologicznej na Warmii i Mazurach.

  - Taka tradycja zobowiązuje. Dlatego zaproponowaliśmy przeprowadzanie wykładów otwartych przez naszych wykładowców w parafiach,  szkołach, we wspólnotach - mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek.

  Wspomina, że już dwa lata temu pojawiła się taka inicjatywa. Ale dopiero teraz udało się zebrać grono nauczycieli akademickich, którzy zechcieli się w ten projekt włączyć.

  Wykładowcy przekonali się, iż jest to potrzebne ludziom, którzy pragną pogłębić swoją wiarę, ale również wiedzę o religii, historii kościoła, jak i poznać spojrzenie Kościoła na obecne przemiany dokonujące się w kulturze i społeczeństwie.

  Niedawno na stronie internetowej wydziału pojawiły się propozycje podejmowanych tematów.

  - Obecnie mamy ich około dwudziestu. Są one oczywiście przykładowe. Można zadzwonić do wykładowcy, porozmawiać z nim, zaproponować inne zagadnienie. Zakładaliśmy od początku, że to właśnie od parafii i szkół mają napływać propozycje tematów wykładu - wyjaśnia ks. Kieliszek.

  Nie jest to jedyna propozycja wydziału dla parafii, szkół i wspólnot. - Z przyjemnością także przyjmiemy u nas na wydziale wszystkich, którzy uznają taką formę wykładu za odpowiednią - mówi.

  Wówczas, oprócz wykładu, można zwiedzić wydziału, bibliotekę, skorzystać z oferty wydziałowej kawiarenki czy spędzić czas na modlitwie w wydziałowej kaplicy. Możliwe jest też zwiedzenie „Hosianum”, które mieści się tuż obok wydziału teologii.

  A oto niektóre propozycje tematów wykładów otwartych: Jak rozmawiać, żeby się dogadać?; Kobieta i mężczyzna - skazani na siebie czy obdarowani sobą?; Powszechne dążenia człowieka; Czego dotyczy dyskusja wokół „gender”?; Etyczno-moralne aspekty samobójstw; Rola symboli i rytuałów w kształtowaniu się tożsamości narodu; O śmierci nie całkiem optymistycznie; Czy wiara dopuszcza niepewność?; Dlaczego zło?; Ikonografia apostołów i ewangelistów

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół