• facebook
 • rss
 • Otwarci na Ducha

  lucy

  dodane 21.04.2015 17:46

  Etap diecezjalny XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbył się w WSD MW Hosianum w Olsztynie.

  54 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji warmińskiej przystąpiło do rozgrywki o miejsca w finale OKWB w Niepokalanowie. - Jesteśmy tu po to, by sprawdzić swój poziom wiedzy o Biblii. Wiadomo, że każdy walczy o zwycięstwo, ale tak naprawdę to fakt, że tu jesteśmy, już coś znaczy - mówili uczestnicy.

  Diecezjalny etap rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. O św. Szczepanie, o którym była mowa w dzisiejszym czytaniu, powiedział, że ten był pełen Ducha Świętego, to znaczy widział i rozumiał więcej niż inni. - To jest bardzo ważna informacja dla nas. Trzeba znać języki, geografię, historię i kulturę tego środowiska, gdzie powstało Pismo Święte. Ale do zrozumienia i właściwej interpretacji trzeba być otwartym na Ducha Świętego - powiedział abp Ziemba.

  Po Eucharystii odbyła się właściwa część konkursu - w pierwszej części, pisemnej, młodzi ludzie zmierzyli się z testem, na który składały się 43 pytania zamknięte oraz 2 otwarte. Do części finałowej, ustnej, awansowała najlepsza siódemka. Tutaj każdy odpowiadał na ten sam zestaw pytań i o ile w przypadku 1. i 2. miejsca komisja nie miała wątpliwości, to do wyłonienia 3. miejsca potrzebne były aż 3 dogrywki.

  - Naszą wielką radością jest to, że młodzi ludzie zauważają Pismo Święte, sięgają po nie. W dodatku staramy się pokazywać Pismo Święte z nowej strony - np. Księga Jonasza, która wchodzi w zakres tegorocznej olimpiady, przez wiele osób jest zupełnie nieznana. A tymczasem ta historia wpisuje się znakomicie w hasło obecnego roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” - tłumaczy Mateusz Rutynowski, koordynator konkursu z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, organizatora konkursu.

  Zwycięzcy: Patrycja Lipkiewicz z ZSO w Lidzbarku Warmińskim, Małgorzata Gugołek z I LO w Olsztynie oraz Aleksander Oborski z ZSO w Lidzbarku Warmińskim pojadą w czerwcu na ogólnopolski finał do Niepokalanowa. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół