• facebook
 • rss
 • Młodzież uczy się bezpiecznej jazdy

  ks. Piotr Sroga

  dodane 17.05.2015 19:12

  Zakończył się Warmińsko-Mazurski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

  W roku 2014 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego było 1645 wypadków drogowych. W ich wyniku zginęło 148 osób, a 2 tys. doznało obrażeń. Główną przyczyną była nadmierna prędkość.

  W ramach profilaktyki Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - wraz z policją, strażą miejską i władzami miasta - zorganizował dla dzieci i młodzieży specjalny turniej.

  Szkoła Podstawowa nr 19 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie gościła 180 uczestników finału Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2015.

  Przez dwa dni toczył się bój o przepustkę do eliminacji ogólnopolskich. Uczestnicy konkursu wzięli udział w czterech konkurencjach, które były punktowane. Najpierw odbył się test na znajomość zasad ruchu drogowego.

  Po napisaniu testów teoretycznych na korytarzach stoi dyskutująca młodzież. Analizują wraz z opiekunami pytania. - Moi podopieczni uważają, że testy teoretyczne poszły im dobrze, ale po przeanalizowaniu pytań, wiemy, że każdy zrobił na pewno po jednym błędzie. Nasz najlepszy zawodnik poległ przy najprostszym pytaniu. Wiadomo... nerwy - wyjaśnia Grażyna Sikut. 

  Następnym etapem są testy udzielania pierwszej pomocy, jazda w miasteczku drogowym i rowerowy tor przeszkód na sali gimnastycznej. Aby sprawdzić umiejętność udzielania pierwszej pomocy, do sali zapraszane są trzyosobowe zespoły, które zastają symulację konkretnego wypadku.

  - Kiedy wpoimy dzieciom na etapie przedszkola najprostsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, na pewno zaowocuje to w przyszłości. Także młodzież zainteresowana na przykład pierwszą pomocą, będzie potrafiła już w roli kierowcy udzielić pomocy potrzebującym - mówi młodsza aspirant Marta Kasprzyńska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół