• facebook
 • rss
 • Czekamy na dawców

  lucy

  dodane 22.05.2015 10:36

  W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie został otwarty oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej.

  W olsztyńskiej placówce transplantologia działała od listopada 2010 roku, ale dotychczas działała jako pododdział, przy oddziale chirurgii naczyniowej. - Potrzeby były coraz większe, zwiększała się liczba przeszczepów, stąd koncepcja otworzenia nowego, niezależnego oddziału - mówi dr Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. Liczba wykonanych transplantacji w Olsztynie stale rośnie - w pierwszym roku było to 8 przeszczepów, a przez 5 lat działania udało się już przeszczepić 120 nerek.

  - Obecnie mamy pełną niezależność, pełne zaplecze diagnostyczno-badawcze, możemy zwiększać liczbę przeszczepów. Nie mamy w tej chwili ograniczeń ilościowych, łóżkowych - ilość przeszczepów zależy od ilości zgłoszonych potencjalnych dawców, więc na nich czekamy - mówi dr Adadyński.

  Obecnie województwo warmińsko-mazurskie zajmuje 3. miejsce w kraju jeśli chodzi o województwa donacyjne, co pokazuje, że potencjał transplantologiczny w regionie jest wysoki.

  W otwarciu nowego oddziału wzięli udział m.in. dyrektor szpitala Irena Kierzkowska, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Marian Podziewski oraz wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma.

  Pieniądze na remont oddziału, 2,6 mln zł, zostały przyznane szpitalowi przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Z tej samej puli przeznaczono 180 tys. zł na kupno czterech kardiomonitorów oraz centrali monitorującej do zmodernizowanego oddziału.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół