Tysiące młodych ludzi poświęcają swój czas i zdolności, by służyć Tajemnicy.
Ministranci i lektorzy powierzyli się opiece Matki Bożej Gietrzwałdzkiej Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Do Gietrzwałdu - miejsca jedynych w Polsce uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej - przyjechali ministranci z całej Polski. Okazją do wspólnej modlitwy i zawierzenia się Maryi była VI Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza.
- Jako Zakon Księży Kanoników Laterańskich, wyszliśmy z inicjatywą, aby w Gietrzwałdzie zorganizować pielgrzymkę Służby Liturgicznej Ołtarza. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Na pewno największym wyzwaniem było nagłośnienie tego wydarzenia i koordynacja. Dziś możemy cieszyć się tą pielgrzymką - mówi ks. Przemysław Soboń CRL.
Od godzin porannych do sanktuarium maryjnego przyjeżdżały kolejne autobusy, busy i samochody osobowe. Plac przed bazyliką wypełniał się powoli młodymi, którzy przyjechali, by we wspólnocie modlić się i powierzać swoją służbę Maryi Matce.
- Wyjechaliśmy wczoraj o 22.00. Droga bardzo dobra. Spokojnie dojechaliśmy do Gietrzwałdu na 6.30. Cieszę się, że możemy pielgrzymować do tak szczególnego miejsca. Nikt z nas tu jeszcze nie był. Chcemy podziękować Matce Bożej za dar posługiwania przy ołtarzu - mówi ks. Krzysztof Antończak z parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu.
Spotkanie SLO rozpoczęło się procesją z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na błonia gietrzwałdzkie. Za wizerunkiem Maryi szło ponad 2 tys. ministrantów i lektorów. Wszyscy ubrani w komże i alby, niektórzy z krzyżami na piersi, inni trzymając różańce w dłoniach. Właśnie na błoniach, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, odbyła się Eucharystia.
- Witam was w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, w dniu, w którym Kościół wspomina Matkę Bożą Niepokalaną, Jej Niepokalane Serce. Właśnie tu, w 1877 r. w czerwcu, kiedy objawia się Matka Boża, mówi: „Ja jestem Niepokalaną”. Gromadzimy się, aby przeżyć to wydarzenie, które dla nas, posługujących przy ołtarzu, jest ważne. Możemy Bogu podziękować za dar tej posługi i spotkać się na wspólnej modlitwie u Matki Bożej, która uczy nas, jak Bogu należy służyć. Możemy przeżyć chwile braterstwa - witał przybyłych abp Górzyński, przewodniczący podkomisji ds. służby liturgicznej KEP.