• facebook
 • rss
 • Patriotyczna bursa

  ks. Piotr Sroga

  dodane 20.06.2015 09:44

  - W bursie przy ul. Bałtyckiej mieszka obecnie 256 osób, pracuje 15 wychowawców i 15 osób obsługi. Miejsce znajdują u nas uczniowie ze wszystkich szkół w mieście - mówi dyrektor Maria Tomczak.

  Wśród czterech prowadzonych przez miasto Olsztyn burs, dwie mają wyjątkowy charakter. Młodzież nie tylko tu zamieszkuje, ale także uczestniczy w wydarzeniach i przedsięwzięciach, które organizują wychowawcy.

  - O patronie myśleliśmy od jakiegoś czasu i szukaliśmy odpowiedniego wzorca dla młodzieży. Wydaje mi się, że ważne było podczas podejmowania decyzji to, że nasza bursa ma męski charakter - mieszka tu 200 chłopców. Osoba rotmistrza Pileckiego mogła im zaimponować - mówi pani dyrektor.

  Propozycja została z entuzjazmem przyjęta przez uczniów, rodziców i nauczycieli. W listopadzie 2014 roku odbyły się uroczystości nadania nowego imienia bursie.

  Jak dziś odbierają osobę patrona młodzi mieszkańcy bursy? - Przed zamieszkaniem tutaj nie wiedziałam nic o tej postaci - mówi Żaneta Kuśmierczyk.

  - W szkole na lekcjach nie mówiło się nic o nim. Bardzo się zainteresowałam jego życiorysem. Właściwie wszystko zaczęło się od tego, że zagrałam córkę Pileckiego w przedstawieniu. Uderza mnie w tej postaci przyzwoitość i miłość do ojczyzny. Nawet po wojnie walczył o wyznawane przez siebie wartości. Jest przykładem wierności wyznawanym zasadom - mówi.

  - Dla mnie Rotmistrz Pilecki był człowiekiem renesansu. W czasie wojny walczył, ale w dobie pokoju potrafił malować obrazy i uczył sąsiadów efektywnej uprawy roli - Łukasz, który w przedstawieniu wcielił się w postać rotmistrza Pileckiego.

  Teraz, gdy zbliżają się uroczystości, zakłada mundur, aby przypomnieć o zakatowanym przez UB żołnierzu.

  Więcej można przeczytać w nr 26 "Posłańca Warmińskiego" (28.06.2015).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół