• facebook
 • rss
 • Multimedialnie w Olsztynku

  ks. Piotr Sroga

  dodane 08.07.2015 15:05

  Strych ratusza został przekształcony w Muzeum Multimedialne Obozu Jenieckiego Stalag 1B i Historii Olsztynka. Wjeżdżając windą na ostatnie piętro ratusza, można prześledzić dzieje miasteczka i obozu jenieckiego, który istniał nieopodal - w Królikowie.

  W muzeum umieszczono tzw. infokioski, które ustawione są tematycznie. Na początku zaprezentowano postaci z historii Olsztynka. Przesuwając obrazy na ekranie, można między innymi zapoznać się z życiem i twórczością Celestyna Mrongowiusza, pisarza i działacza na rzecz promocji języka polskiego na terenie Warmii i Mazur. Pierwsza sala w całości poświęcona jest Olsztynkowi i dziejom dawnych Prus Wschodnich. Na ścianach wyświetlane są projekcje, które przybliżają odwiedzającym proces opanowywania tutejszych ziem przez dawne plemiona.

  Najcenniejszymi eksponatami są tłoki pieczętne, wykopane w roku 2010 roku podczas prac budowlanych w centrum Olsztynka – w ruinach starego ratusza. Jest to ewenement, gdyż w dawnych czasach prawo przewidywało niszczenie tłoków, gdy już się zużyły. Natomiast w Olsztynku, z niewiadomych przyczyn, nie zniszczono ich – tak, że się zachowały do dzisiejszych czasów.

  Główną część muzeum stanowi wystawa opisująca jeniecki obóz. – Pierwsze obozowe zabudowania były pierwotnie przeznaczone na miasteczko zlotowe dla weteranów z 1914 roku, które Niemcy wybudowali nieopodal pomnika Tannenberg z okazji 25. rocznicy zwycięstwa nad Rosjanami. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, umieszczono w nim jeńców wojennych i systematycznie je rozbudowywano – opowiada Krzysztof Sokal.

  W miasteczku przebywali Francuzi, Polacy, Belgowie, Serbowie, Rosjanie i Włosi. W czasie wojny przewinęło się przez obóz 55 tys. jeńców, z których wielu zmarło. Wystawy muzealne wprowadzają zwiedzających w codzienność życia obozowego. Jedno z pomieszczeń urządzono na fragment baraku jenieckiego z piętrowymi pryczami. W innej części można uczestniczyć w apelu obozowym.

  Muzeum znajduje się na poddaszu olsztyneckiego ratusza. Czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 17, a w weekendy od 10 do 14. Wstęp bezpłatny!

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół