• facebook
 • rss
 • Bałdy zerkają w kosmos

  dem

  dodane 22.08.2015 13:26

  W Bałdach, małej wiosce nieopodal Olsztyna, powstała pierwsza w Polsce stacja radioastronomiczna. Wykonawcą jest polskie konsorcjum naukowe Polfar.

  W najbliższych latach w ramach tego projektu mają powstać jeszcze dwie podobne stacje w okolicach Karkowa i Poznania. W realizację projektu zaangażowanych jest wiele podmiotów naukowych – w tym również UWM w Olsztynie.

  Trzy polskie stacje badawcze będą częścią europejskiego systemu LOFAR, którego siedziba mieści się w Holandii.

  Jest to wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych. W jego skład wchodzi 25 tys. anten podzielonych na 36 ośrodki w różnych miejscach Europy.

  Wszystkie stacje połączone są superszybką siecią komputerową. Dana zebrane w różnych częściach Europy gromadzi i przetwarza superkomputer, który znajduje się na uniwersytecie w Groningen w Holandii.

  Anteny LOFAR-u badają wszechświat za pomocą słabo zbadanych, bardzo niskich częstotliwości. Pozwoli to na badania dotychczas niemożliwe w ziemskich laboratoriach. LOFAR bada bardzo dalekie zakątki wszechświata, m.in. obiekty, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Wyniki jego badań są jednak pomocne nie tylko w kosmologii, ale także w innych naukach – badaniach nad czasem, fizyce solarnej, badaniach promieniowania kosmicznego, jonosfery, błyskawic, a nawet w rolnictwie. 

  O Bałdach zrobiło się głośno na świecie. Informację o uniwersyteckiej stacji radioastronomicznej umieszczono na pierwszym miejscu na internetowej stronie Netherlands Institute for radio Astronomy (ASTRON), najbardziej prestiżowego instytutu astronomicznego w Europie, którą dziennie odwiedza ok. miliona osób. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół