• facebook
 • rss
 • Program na przyszłość

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 19.09.2015 13:41

  Na konferencjach rejonowych księża poznali wyzwania duszpasterskie na nowy rok liturgiczny.

  W archidiecezji warmińskiej trwają konferencje rejonowe dla księży i katechetów. Mają one na celu wprowadzenie w zbliżający się Rok Duszpasterski, rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu, a któremu przyświeca hasło: „Nowe życie w Chrystusie”.

  W ten okres wpisują się trzy ważne wydarzenia: 1050. rocznica chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży oraz Rok Miłosierdzia.

  Sobotnie spotkanie w Olsztynie, które miało miejsce w WSD „Hosianum”, rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Naukę wygłosił o. Marek Skowroński OFMCap.

  - Ewangelia jest inspiracją, by wejść w głębię duszy. By przyjrzeć się sobie i podjąć walkę ze swoim nieprzyjacielem. Twój wróg pochodzi z twojego serca. Nowe życie w Chrystusie jest wyzwaniem dla wiernych i dla kapłanów - mówił.

  Po adoracji rozpoczęła się konferencja, podczas której ks. Bartłomiej Matczak przedstawił program duszpasterski na nowy rok liturgiczny.

  - Konferencja ma charakter teoretyczny, ale i praktyczny. Nie ma praktyki bez teorii, i odwrotnie. Nadchodzący czas musimy przeżywać na wielu płaszczyznach, zarówno parafialnych, jak i na płaszczyźnie katechetycznej, w szkole. Nowy rok duszpasterski stawia przed nami wiele wyzwań - mówi ks. Bartłomiej.

  Podkreśla, że celem programu jest odnowienie w każdym z nas tego, co nazywamy duchowością chrzcielną, czyli przejście poprzez kolejne etapy życia wiary - wiara, nawrócenie, chrzest i świadczenie.

  Na spotkaniach księży i katechetów, które odbyły się w całej archidiecezji, obecna była młodzież. - Chcą swoją obecnością pokazać, że również rozpoczęli okres przygotować do ważnych wydarzeń przyszłego roku. Jest to dla nich też ważne dzieło. Rozdają materiały informacyjne, co się dzieje w archidiecezji - wyjaśnia ks. Jarosław Dobrzeniecki.

  Abp Stanisław Gądecki, pisząc o zbliżającym się Roku Duszpasterskim, podkreślał, iż „ten rok będzie szczególnym okresem łaski, gdyż w jego trakcie będziemy dziękować Bogu za akt wiary otrzymany przez naszych przodków”.

  Wspominając początki wiary na polskiej ziemi, będziemy dziękować Bogu za łaskę chrztu, a także za ludzi, którzy podzielili się z Polakami doświadczeniem żywej więzi z Bogiem. „Dzięki ich świadectwu, żyjemy Ewangelią Jezusa Chrystusa i ufamy, że uda nam się przekazać wiarę pokoleniom, które idą po nas” - napisał abp Gądecki.

  „Nowe życie w Chrystusie” to kolejny etap formacji, wpisany w czteroletni program duszpasterski.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół