• facebook
 • rss
 • Symbole ŚDM już na Warmii

  lc

  dodane 04.11.2015 21:35

  W Olsztynie odbyło się powitanie symboli Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po archidiecezji warmińskiej.

  Symbole Światowych Dni Młodzieży to krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Krzyż został młodzieży podarowany przez św. Jana Pawła II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku. Znajdują się na nim słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie". W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży ikonę, aby niosła ją po świecie razem z krzyżem ŚDM.

  - Papież podarował młodym te symbole, by nieśli je na cały świat, i przypominali, że nasze zbawienie, ale także moc i siła są w krzyżu Jezusa Chrystusa - tłumaczy ks. Jarosław Dobrzeniecki. Symbole ŚDM na Warmię przyjechały już wczoraj. - Dotarliśmy do Nidzicy około 23.00, a przed kościołem czekało na nas około 200 osób, w większości młodych. Czuwali w świątyni do rana - opowiada ks. Dobrzeniecki.

  - Teraz mamy przedsmak tego, co się będzie działo w Krakowie. To dla nas - młodych - bardzo ważny czas, wielkie przygotowanie. Mamy konkretne symbole, konkretną młodzież, która się przy nich gromadzi. Dostaliśmy krzyż od św. Jana Pawła II, dostaliśmy też ikonę Matki Bożej po to, żeby się nami opiekowała przez cały czas przygotowań, przez całą naszą młodość - mówi Monika Zubowicz.

  W Olsztynie powitanie symboli ŚDM odbyło się na starówce, skąd zostały przeniesione do konkatedry św. Jakuba. Tutaj Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Zwrócił on uwagę, że w znaku krzyża jest głęboka myśl. - Rozgrzeszenie możliwe jest tylko wtedy, kiedy człowiek przyzna się do swojego grzechu - powiedział abp Ziemba. - Jezus przez wywyższenie, przez swój krzyż, obiecuje nam zbawienie i życie wieczne. My musimy skierować swój wzrok na krzyż - zaznaczył abp Ziemba.

  Po Eucharystii rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Symbole ŚDM pozostaną w konkatedrze do rana, skąd udadzą się do Szkoły Katolickiej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. W czwartek krzyż i ikona odwiedzą jeszcze więzienie oraz Szpital Dziecięcy, a wieczorne czuwanie i modlitwa uwielbienia odbędzie się w parafii św. Franciszka z Asyżu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół