• facebook
 • rss
 • Otwórz oczy wiary

  Łukasz Czechyra

  dodane 04.12.2015 14:01

  W parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach od września działa Dywicka Szkoła Wiary.

  Jest to odpowiedź na dekret metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby, według którego w każdej parafii naszej archidiecezji od września powinna być prowadzona katecheza dla dzieci oraz młodzieży. - Pomyślałem, że skoro tak, to może warto objąć katechezą również dorosłych - mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek.

  Słuchacze Dywickiej Szkoły Wiary spotykają się co miesiąc, w czwartki na plebani. Zresztą w każdy czwartek w Dywitach coś się dzieje - jest krąg biblijny, otwarte wykłady, które głoszą nauczyciele akademiccy, a także liturgiczne czwartki, podczas których ks. Kieliszek wyjaśnia teologię Mszy św. - Te spotkania dają konkretne owoce: na niedzielnych Mszach św. pojawiły się komentarze, do służby przy ołtarzu zgłosiło się również kilku starszych panów - mówi ks. Kieliszek.

  Grudniowe spotkanie Dywickiej Szkoły Wiary dotyczyło m.in. tego, że do wiary potrzebne są 3 składniki: Boża łaska, akt woli człowieka i ludzki wysiłek. - Każdy z nas dostaje od Boga takie jakby okulary, żeby widzieć boskie ślady w świecie i historii. Na przykład Bitwa Warszawska i 15 sierpnia czy rozwiązanie ZSRR 8 grudnia 1991 roku. Ważny tu jest dzień, 8 grudnia, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Ktoś, kto ma te okulary wiary dobrze wyostrzone zobaczy w tych i innych wydarzeniach ślad Boga, kto inny powie, że to zbieg okoliczności - opowiadał ks. Zdzisław. Zaznaczył również, że okulary wiary trzeba nieustannie wyostrzać, bo nieużywane mogą stracić na wartości i mocy dostrzegania. - Chodzi o to, żebyśmy pewne rzeczy lepiej widzieli, lepiej rozumieli. Musimy pamiętać, że wiara nieprzemyślana niszczeje, spłyca się, staje się dewocją - tłumaczył zebranym ks. Kieliszek i podkreślał, że bardzo ważne w życiu chrześcijanina jest przyjęcie Ewangelii w pełni, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

  Więcej o Dywickiej Szkole Wiary w numerze 50. Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół