• facebook
 • rss
 • Idźmy z pokłonem

  Łukasz Czechyra

  dodane 30.12.2015 15:15

  W kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa przed Orszakiem Trzech Króli w Olsztynie.

  W tym roku w archidiecezji warmińskiej Orszaki przejdą ulicami Bartoszyc, Bisztynka, Braniewa, Dobrego Miasta, Durągu, Dźwierzut, Fromborka, Jedwabna, Jezioran, Ketrzyna, Miłakowa, Nidzicy, Olsztyna, Olsztynka oraz Ostródy. W stolicy Warmii i Mazur Orszak przejdzie po raz trzeci, tym razem inną niż w poprzednich latach trasą.

  - Chcemy włączyć w orszak nowe społeczności parafialne i dzielnice naszego miasta. Może w 2017 roku orszak odbędzie się nawet w południowej części Olsztyna. Chcemy na przestrzeni lat włączać poszczególne parafie i dzielnice Olsztyna w to wspaniałe dzieło - mówi ks. Michał Tunkiewicz, organizator orszaku w Olsztynie.

  Tradycyjnie w Olsztynie pojawią się trzy orszaki: Orszak azjatycki króla Melchiora wyjdzie z parafii NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała i przejdzie ulicami Kromera, Konopnickiej, Nowowiejskiego i 11 Listopada; Orszak europejski króla Baltazara wyjdzie z parafii św. Jakuba i przejdzie ulicami Staszica i Pieniężnego, a Orszak afrykański króla Kacpra wyjdzie z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i przejdzie ulicami Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1 Maja.

  Wszystkie Orszaki połączą się w jeden na placu Jana Pawła II i przejdą wspólnie al. Piłsudskiego na plac Solidarności. Po drodze organizatorzy przygotowali mansjony, a na placu Solidarności odbędzie się wspólne kolędowanie i rozstrzygniecie konkursu „Rodzinna Gwiazda Betlejemska”.

  Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka i inicjatywa, która łączy dziesiątki tysięcy osób w ponad 400 miejscowościach w kraju. - Dla nas, chrześcijan, jest to również świadectwo naszej wiary, ale zapraszamy wszystkich, niezależnie od wyznania, statusu społecznego, chcemy łączyć całe środowisko Olsztyna. Zapraszamy też naszych braci w wierze - protestantów i grekokatolików. Prawosławni mają wówczas swoje święta i my to rozumiemy, ale zawsze podczas orszaku śpiewamy też kolędy w języku ukraińskim, jako znak solidarności z Kościołem wschodnim - tłumaczy ks. Tunkiewicz.

  Organizatorzy olsztyńskiego orszaku przygotowali 8 tys. koron, 5,5 tys. śpiewników, świąteczne kartki z dedykacją metropolity warmińskiego, nalepki z logo orszaku. - Będą także słodycze, ale tylko dla tych, którzy będą ładnie i głośno śpiewać - zapowiada z uśmiechem ks. Tunkiewicz. W olsztyńskim Orszaku Trzech Króli weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ok. 250 wolontariuszy. Hasłem orszaku w 2016 roku jest "Nade wszystko miłosierdzie".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół